Legenda tenisa ostrzega! Co na to Świątek?

Tenis
Legenda tenisa ostrzega! Co na to Świątek?
fot. PAP
Iga Świątek

Według medialnych doniesień wiele wskazuje na to, że jeden z najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych na świecie będzie miał stałego gospodarza - przynajmniej na kilka lat. Mowa o zmaganiach WTA Finals. Chętni organizacji rozgrywek z udziałem najlepszych tenisistek globu są szejkowie z Arabii Saudyjskiej. Taki pomysł nie podoba się legendzie tego sportu - Chris Evert.

Warto zaznaczyć, że dotychczas zmagania WTA Finals, które są niejako ukoronowaniem całego roku kalendarzowego dla najlepszych tenisistek świata, odbywały się w różnych miejscowościach. W tym roku gospodarzem był meksykański Cancun.

 

Strategia oficjeli WTA może jednak niebawem ulec zmianie, jeżeli zdecydują się powierzyć organizację tego turnieju Saudyjczykom. Ci są chętni na współpracę długofalową i pragną podpisać kilkuletni kontrakt, tak aby topowe zawodniczki odwiedzały Bliski Wschód co sezon, a nie tylko jednorazowo.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kobiety do gry! Arabia Saudyjska z nową kadrą.

 

Oczywiście w grę wchodzą gigantyczne pieniądze, które mają skusić włodarzy WTA na przystanie tej propozycji. Przeciwna takiemu pomysłowi się Chris Evert.

 

"Jednym z moich życzeń na 2024 rok jest, aby gospodarzem WTA Finals było miejsce, które docenia, szanuje i wspiera kobiety, ponieważ najbardziej utytułowany kobiecy sport na świecie na to zasługuje" - przyznała 18-krotna triumfatorka turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej.

 

 

 

 

Amerykanka zaapelowała do tenisistek, aby te podjęły rozważną decyzję i zastanowiły się, czy chcą grać w miejscu, w którym łamane są prawa kobiet.

 

"Gracze muszą uważnie i poważnie przyjrzeć się kulturze, prawom i traktowaniu kobiet w Arabii Saudyjskiej zanim podejmą decyzję - świadomą i moralną, czy chcą tam grać" - zaznaczyła.

 

 

 

 

Nie od dziś wiadomo, że kraje Bliskiego Wschodu są na bakier z respektowaniem praw człowieka, zwłaszcza kobiet. Tym bardziej organizacja prestiżowego turnieju z udziałem pań w Arabii Saudyjskiej wydaje się pomysłem co najmniej kontrowersyjnym. Niebawem powinniśmy poznać decyzję włodarzy WTA.

 

Przypomnijmy, że tegoroczne zmagania WTA Finals wygrała Iga Świątek. W przeszłości po triumf w tych rozgrywkach sięgnęła również Agnieszka Radwańska.

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie