Ograli mistrza, ograli też wicemistrza! Siatkarze Projektu nie zwalniają tempa

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Andreas Takvam i Bartłomiej Kluth oraz Kevin Tillie z Projektu Warszawa podczas meczu PlusLigi.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z Projektem Warszawa 1:3 w meczu 12. kolejki PlusLigi. Osłabieni kędzierzynianie wygrali pierwszego seta, w kolejnych górą była jednak solidnie grająca ekipa ze stolicy. Siatkarze trenera Piotra Grabana w poprzedniej kolejce pokonali u siebie mistrza Polski, drużynę Jastrzębskiego Węgla 3:1, a teraz zgarnęli komplet punktów na terenie wicemistrza.

Po wyrównanym początku (10:10), w środkowej części premierowej odsłony przewagę zaczęła budować ZAKSA (17:14). Goście odrobili straty (19:19), ale końcówka należała do kędzierzynian. Popełnili mniej błędów od rywali, byli skuteczniejsi w ataku, a bezbłędnie grał Jakub Szymański, który zakończył tego seta (25:22).

W drugiej odsłonie przebudziła się drużyna ze stolicy. Goście zaczęli budować przewagę od asa Bartłomieja Bołądzia (9:11), później punktową zagrywkę dołożył Artur Szalpuk (14:18). Do zagrywki doszła skuteczna gra w ofensywie, w efekcie wynik wyraźnie się rozjechał (14:21). ZAKSA jeszcze zerwała się do walki, zmniejszyła różnicę (19:22), ale Projekt utrzymał przewagę. Przestrzelona zagrywka gospodarzy ustaliła wynik na 21:25.

Przyjezdni uzyskali przewagę również w trzecim secie (5:8, 9:12). Kędzierzynianie odrobili straty (12:12), ale Projekt szybko odbudował punktową zaliczkę. Taylor Averill posłał asa (13:15), później gospodarze popełnili kilka kosztownych błędów (16:21), pogubili się też w ostatniej akcji tej części meczu, przebijając piłkę w aut (20:25).

Początek czwartej partii to walka punkt za punkt (6:6, 12:12). Później przewagę zaczęli budować podopieczni trenera Piotra Grabana (12:15). ZAKSA próbowała odrobić straty, ale w końcówce goście utrzymali przewagę. Artur Szalpuk efektownym atakiem wywalczył piłkę meczową (21:24), a ostatnią akcję meczu skończył Andrzej Wrona (22:25).

Skrót meczu ZAKSA - Projekt:

Najwięcej punktów: Bartosz Bednorz (19), Jakub Szymański (15), Bartłomiej Kluth (13), Dmytro Paszycki (10) – ZAKSA. Bartłomiej Bołądź (22), Artur Szalpuk (15) – Projekt. Sporo zepsutych zagrywek po obu stronach (22 – ZAKSA 16 – Projekt). MVP: Bartłomiej Bołądź (20/33 = 61% skuteczności w ataku + 1 as + 1 blok).

Projekt Warszawa odniósł jedenaste zwycięstwo w obecnym sezonie. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle poniosła szóstą porażkę; to komplikuje sytuację kędzierzynian w walce o grę w turnieju finałowym Pucharu Polski.

ZAKSA: Jakub Szymański, Andreas Takvam, Bartłomiej Kluth, Bartosz Bednorz, Dmytro Pashytskyy, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Radosław Gil, Korneliusz Banach. Trener: Tuomas Sammelvuo.
Projekt: Artur Szalpuk, Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź, Kévin Tillie, Yurii Semeniuk, Jan Firlej – Damian Wojtaszek (libero) oraz Taylor Averill, Jakub Kowalczyk, Igor Grobelny. Trener: Piotr Graban.

Wyniki 12. kolejki PlusLigi:

2023-12-15: GKS Katowice – Enea Czarni Radom 3:0 (25:21, 25:19, 25:22)
2023-12-16: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Projekt Warszawa 1:3 (25:22, 21:25, 20:25, 22:25)
2023-12-16: Jastrzębski Węgiel – MKS Ślepsk Malow Suwałki (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-16: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – KGHM Cuprum Lubin (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-17: PGE GiEK Skra Bełchatów – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-17: Indykpol AZS Olsztyn – Bogdanka LUK Lublin (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-17: PSG Stal Nysa – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-18: Asseco Resovia Rzeszów – Barkom Każany Lwów (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).