Podrażnili lidera! Mocna odpowiedź siatkarzy Jastrzębskiego Węgla

Jastrzębski Węgiel wygrał z PSG Stalą Nysa.

W spotkaniu 16. kolejki PlusLigi Jastrzębski Węgiel pokonał PSG Stal Nysa 3:1. W pierwszym secie górą byli goście, ale podrażnieni jastrzębianie pewnie wygrali trzy kolejne partie. Zgarnęli komplet punktów i umocnili się na czele ligowej tabeli.

Premierową partię lepiej rozpoczęli jastrzębianie, którzy po dwóch asach serwisowych Tomasza Fornala prowadzili 9:7. Później jednak przewagę uzyskali siatkarze PSG Stali (11:13, 12:15), którzy skutecznie grali w ataku. Gospodarze odrobili straty (17:17), ale końcówka potoczyła się pod dyktando ekipy z Nysy. Goście wygrali serię akcji od stanu 20:20, a wynik na 20:25 ustalił skutecznie grający w tej partii Maciej Muzaj.

W drugiej odsłonie, po wyrównanym początku (5:5), jastrzębianie złapali właściwy rytm. Zaczęli budować punktową zaliczkę (8:5, 16:10). Dobrze prezentowali się w polu zagrywki, grali skutecznie, popełniali mało błędów i w efekcie utrzymywali przewagę. Norbert Huber wywalczył piłkę setową (24:19), goście obronili się w dwóch akcjach, ale zepsuta zagrywka zakończyła seta (25:21).

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla mieli inicjatywę również w kolejnej partii. Na początku seta odskoczyli na kilka punktów (10:6) i utrzymywali punktowy dystans w środkowej części seta (17:12). Stal próbowała gonić wynik, ale popełniała sporo błędów, zepsuła aż osiem zagrywek. Scenariusz tego seta był podobny do poprzedniego i miał podobne zakończenie – w ostatniej akcji nysanie zepsuli zagrywkę (25:20).

W czwartym secie gospodarze od początku starali się narzucić rywalom swój styl gry – gdy z pola serwisowego zapunktował Rafał Szymura, prowadzili 5:2. Kluczowa dla losów seta okazała się punktowa seria jastrzębian od stanu 11:9 do 17:9, przy zagrywkach Jeana Patry. Od tego momentu Jastrzębski Węgiel kontrolował sytuację, spokojnie zmierzając po komplet punktów. Piłkę meczową wywalczył Patry, a po chwili punktowy blok zamknął to spotkanie (25:15).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - Stal Nysa:

Najwięcej punktów: Jean Patry (17), Rafał Szymura (15), Tomasz Fornal (13), Norbert Huber (11) – Jastrzębski Węgiel; Maciej Muzaj (26), Michał Gierżot (16) – PSG Stal Nysa. Gospodarze lepiej punktowali zagrywką (9–2), lepiej przyjmowali i popełnili mniej błędów własnych. MVP: Jean Patry (15/22 = 68% skuteczności w ataku + 1 as + 1 blok).

Jastrzębski Węgiel – PSG Stal Nysa 3:1 (20:25, 25:21, 25:20, 25:15)

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Edvins Skruders, Ryan Sclater. Trener: Marcelo Mendez.
Stal: Tsimafei Zhukouski, Zouheir El Graoui, Dominik Kramczyński, Maciej Muzaj, Michał Gierżot, Nicolas Zerba – Kamil Dembiec (libero) oraz Remigiusz Kapica, Jakub Abramowicz, Kamil Kosiba, Wojciech Włodarczyk. Trener: Daniel Pliński.

Wyniki i skróty meczów 16. kolejki PlusLigi:

2024-01-12: Ślepsk Malow Suwałki – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:0 (25:21, 25:18, 25:23)

2024-01-12: Enea Czarni Radom – Bogdanka LUK Lublin 0:3 (23:25, 22:25, 23:25)
2024-01-13: Projekt Warszawa – Asseco Resovia 1:3 (25:23, 21:25, 19:25, 20:25)
2024-01-13: Aluron CMC Warta Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (25:17, 21:25, 23:25, 26:24, 15:12)
2024-01-14: PGE GiEK Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:12, 28:26, 25:22)
2024-01-14: Jastrzębski Węgiel – PSG Stal Nysa 3:1 (20:25, 25:21, 25:20, 25:15)
2024-01-14: Trefl Gdańsk – GKS Katowice (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
                     Barkom-Każany Lwów – KGHM Cuprum Lubin - mecz przełożony.