Ogłosili nazwisko nowego selekcjonera. Zastąpi trenerską legendę siatkówki

Siatkówka
Ogłosili nazwisko nowego selekcjonera. Zastąpi trenerską legendę siatkówki
fot. CEV
Alessandro Orefice na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy prowadził reprezentację Estonii

Włoch Alessandro Orefice został nowym selekcjonerem reprezentacji Słowenii siatkarek. 39-letni szkoleniowiec zastąpił na tym stanowisku swojego utytułowanego rodaka Marco Bonittę.

Bonitta, który w przeszłości zdobywał z kadrą Włoch mistrzostwo świata (2002) i dwukrotnie wicemistrzostwo Europy (2001, 2005), a z polskimi siatkarkami wywalczył awans na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie (2008), prowadził Słowenki od 2022 roku. W ostatnim sezonie reprezentacyjnym zajął z nimi 20. miejsce w mistrzostwach Europy (na 24 zespoły, jedno zwycięstwo w pięciu meczach fazy grupowej). Z kolei kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Paryżu w Łodzi jego drużyna skończyła na szóstej pozycji w ośmiozespołowej stawce (dwie wygrane, pięć porażek).

 

ZOBACZ TAKŻE: Imponujące. Niezwykły wyczyn klubu selekcjonera i gwiazdy siatkarskiej kadry Polski

 

We wtorek poinformowano, że Słoweńska Federacja Siatkarska (OZS) i utytułowany szkoleniowiec nie przedłużą kontraktu, który wygasł z końcem 2023 roku.

 

- Chciałbym wszystkim podziękować za dwa intensywne i prawdziwie piękne lata - powiedział Bonitta, cytowany w komunikacie OZS, dotyczącym zakończenia współpracy. Szczególne podziękowania włoski szkoleniowiec skierował do siatkarek, z którymi pracował. - Doświadczyliśmy rozczarowań, ale też odnieśliśmy pamiętne zwycięstwa. Jestem bardzo dumny z tego, jak zespół grał. Zwłaszcza w ostatnim okresie, kiedy zawodniczki pokazywały wyjątkową determinację - podkreślił.

 

Na ogłoszenie nazwiska nowego selekcjonera Słowenek nie trzeba było długo czekać. Został nim Alessandro Orefice, z którym podpisano dwuletni kontrakt.

 

39-letni włoski szkoleniowiec jest obecnie trenerem klubu Levallois Paris Saint Cloud - w poprzednim sezonie zajął w nim trzecie miejsce w lidze francuskiej. Przez ostatnie dwa lata prowadził też kadrę Estonii. Wygrał z nią Srebrną Ligę Europejską 2023, z kolei mistrzostwa Europy 2023 jego zespół zakończył na 23. miejscu na 24. drużyny. Estonki przegrały wszystkie pięć spotkań w fazie grupowej, wygrywając w nich łącznie cztery sety (dwa z Finlandią, po jednym ze Słowacją i Hiszpanią).

 

Orefice ma w swoim dorobku również pracę w innych francuskich klubach - był pierwszym szkoleniowcem Pays d'Aix Venelles (3. miejsce w lidze w sezonie 2021/2022), a wcześniej w RC Cannes i Saint-Raphael Var Volley-Ball pełnił rolę asystenta.

 

- Zdecydowałem się poprowadzić kadrę Słowenii, ponieważ wiąże się to z pracą z poważną i odnoszącą sukcesy federacją, która ma jasno określone cele i siatkarską mentalność podobną do mojej. Myślę, że Słowenia ma wiele dobrych zawodniczek, zaczynając od tych doświadczonych, występujących z czołowych ligach, a kończąc na młodych zawodniczkach z wielkim potencjałem - powiedział Orefice.

 

W 2024 roku najważniejszymi imprezami dla prowadzonej przez Włocha drużyny będą rozgrywki Złotej Ligi Europejskiej oraz kwalifikacje do mistrzostw Europy 2026.

 

 

 

GW, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie