Jastrzębski Węgiel nie dał rywalom szans! Pewna wygrana na wyjeździe

Jastrzębski Węgiel pewnie wygrał na wyjeździe.

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn przegrali z Jastrzębskim Węglem 0:3 w meczu 17. kolejki PlusLigi. Mistrzowie Polski, kilka dni po awansie do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, tym razem nie zagrali efektownie, ale pewnie pokonali rywali na wyjeździe i umocnili się na czele ligowej tabeli.

Spotkanie lepiej rozpoczęli jastrzębianie (0:3), ale gospodarze odrobili straty (9:9). W dalszej części seta wynik oscylował wokół remisu i kluczowe dla losów seta okazały się trzy akcje wygrane przez gości od stanu 21:21 do 21:24. Jurij Gladyr zamknął seta skutecznym atakiem (22:25). Gospodarzy pogrążyły w tej partii błędy własne – popełnili ich aż jedenaście przy zaledwie pięciu rywali.

Początek drugiej odsłony podobny do poprzedniej – przewaga gości (3:7) i szybkie wyrównanie wyniku (9:9). Tym razem jednak siatkarze Jastrzębskiego Węgla przejęli inicjatywę w środkowej części seta. Pomogły punktowe zagrywki Jeana Patry (12:13) i Rafała Szymury (13:15), doszła skuteczna gra w ataku i w końcówce jastrzębianie mieli sytuację pod kontrolą (16:21). Seta zakończyła zepsuta zagrywka gospodarzy (20:25).

Trzecia odsłona od początku toczyła się przy przewadze ekipy z Jastrzębia-Zdroju (5:7, 8:12). W środkowej części seta goście odskoczyli na pięć oczek (9:14, 11:16) i wydawało się, że są na dobrej drodze do pewnej wygranej. Olsztynianie ruszyli do odrabiania strat, zmniejszyli różnicę przy zagrywkach Nicolasa Szerszenia (14:16), a później wyrównali wynik po błędach rywali (18:18). Wyrównana walka trwała do stanu 21:22, później serwis gospodarzy w siatkę i atak Tomasza Fornala wyprowadziły jastrzębian na piłkę meczową (21:24). Brakujący punkt zdobył skutecznym atakiem Patry (22:25).

Skrót meczu Indykpol AZS - Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Nicolas Szerszeń (12), Moritz Karlitzek (10) – Indykpol AZS; Tomasz Fornal (15), Jean Patry (10) – Jastrzębski Węgiel. Gospodarze popełnili zdecydowanie więcej błędów własnych od rywali (27–17). MVP: Norbert Huber (7/11 = 64% skuteczności w ataku + 1 as + 1 blok).

Indykpol AZS Olsztyn – Jastrzębski Węgiel 0:3 (22:25, 20:25, 22:25)

Indykpol AZS: Szymon Jakubiszak, Joshua Tuaniga, Moritz Karlitzek, Cezary Sapiński, Alan Souza, Nicolas Szerszeń – Kuba Hawryluk (libero) oraz Manuel Armoa, Karol Jankiewicz, Kamil Szymendera. Trener: Javier Weber.
Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Ryan Sclater, Edvins Skruders. Trener: Marcelo Mendez.

Wyniki i skróty meczów 17. kolejki PlusLigi:

2024-01-18: KGHM Cuprum Lubin – PGE GiEK Skra Bełchatów 1:3 (25:20, 22:25, 19:25, 18:25)
2024-01-19: Barkom-Każany Lwów – Bogdanka LUK Lublin 3:1 (29:27, 37:35, 22:25, 29:27)
2024-01-19: GKS Katowice – Projekt Warszawa 0:3 (18:25, 14:25, 21:25)
2024-01-20: Indykpol AZS Olsztyn – Jastrzębski Węgiel 0:3 (22:25, 20:25, 22:25)
2024-01-20: PSG Stal Nysa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-01-20: Trefl Gdańsk – Enea Czarni Radom (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-01-21: Asseco Resovia Rzeszów – MKS Ślepsk Malow Suwałki (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2024-01-21: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).