Gwiazda reprezentacji Polski zmienia klub. Powrót po latach

Krystian NatońskiŻużel
Gwiazda reprezentacji Polski zmienia klub. Powrót po latach
fot. Cyfrasport
Maciej Janowski (w środku)

Ważna zmiana w karierze Macieja Janowskiego. Jeden z najlepszych polskich żużlowców ostatnich kilkunastu lat postanowił zmienić barwy klubowe w lidze szwedzkiej. Po siedmiu latach przerwy wychowanek Betard Sparty Wrocław zamienił Dackarnę Malilla na Piraternę Motala.

2024 rok będzie stał pod znakiem wielu zmian w karierze 32-letniego żużlowca, który pierwszy raz od dawien dawna nie będzie rywalizował w cyklu Grand Prix.

 

Niestety, ubiegłoroczny sezon okazał się na tyle niefortunny dla "Magica", że ten wypadł ze stawki najlepszych zawodników świata - a ponieważ nie dostał "dzikiej karty", będzie musiał samemu powalczyć o powrót do żużlowej elity poprzez eliminacje lub zmagania Speedway European Championship, gdzie triumfator otrzymuje przepustkę do Grand Prix.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tragedia nastoletniego sportowca, aż trudno na to patrzeć. Bezlitosny żywioł

 

Janowski chce wypełnić lukę w kalendarzu, która dotychczas była wypełniona startami w Grand Prix. Po prawie dekadzie przerwy postanowił wrócić do ligi angielskiej, gdzie będzie bronił barw Oxford Spires. Do tego dochodzi zmiana klubu w lidze szwedzkiej, gdzie od 2016 roku (z przerwą na pandemię koronawirusa w 2020 roku) nieprzerwanie startował dla Dackarny. W tym sezonie postanowił związać się z Piraterną Motala, w której jeździł w latach 2010-2013.

 

Jedynie w Polsce Janowski nie planuje żadnych roszad. Od 2014 roku rywalizuje w PGE Ekstralidze dla macierzystej Sparty Wrocław. W poprzednim sezonie sięgnął z zespołem ze stolicy Dolnego Śląska po wicemistrzostwo Polski.

 

Janowski to jeden z najbardziej utytułowanych polskich żużlowców XXI wieku. Na swoim koncie posiada trzy złote medale wywalczone z reprezentacją Polski w Drużynowym Pucharze Świata. W cyklu Grand Prix startował nieprzerwanie od 2015 roku. W 2022 roku został trzecim żużlowcem świata. Ponadto jest indywidualnym mistrzem świata juniorów, dwukrotnym indywidualnym oraz drużynowym mistrzem Polski.

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie