Projekt w finale! Siatkarze z Warszawy powalczą o Puchar Challenge

Siatkarze Projektu Warszawa Andrzej Wrona i Jurij Semeniuk podczas rewanżowego meczu półfinałowego Challenge Cup z Akaa Volley.

Projekt Warszawa pokonał drużynę Akaa Volley 3:1 w rewanżowym meczu półfinału Pucharu Challenge. Siatkarze trenera Piotra Grabana wcześniej wygrali 3:0 na wyjeździe i awansowali do finału, w którym zmierzą się z włoskim klubem Mint Vero Volley Monza.

Po zdecydowanym zwycięstwie w spotkaniu wyjazdowym, rewanż przyniósł ekipie z Warszawy niespodziewane problemy. Na początku meczu, przy stanie 4:0 boisko musiał opuścić Jan Firlej, który słabo się poczuł. Premierowa odsłona toczyła się przy przewadze Projektu (8:6, 16:14) i mimo pewnych mankamentów w grze, gospodarze utrzymali ją do końca. Ostatni punkt wywalczył Kevin Tillie (25:20).

Finowie niespodziewanie uzyskali inicjatywę na początku drugiej odsłony (5:8) i utrzymywali ją w dalszej części seta (12:16). Byli skuteczniejsi od gospodarzy w ataku i punktowali blokiem. Projekt do końca seta nie potrafił wyjść ze słabej dyspozycji. Wynik na 18:25 ustalił asem serwisowym Sebastian Pozo-Hernandez.

Półfinałową rywalizację rozstrzygnął set numer trzy. Siatkarze Projektu wypracowali sobie przewagę na początku (9:6), ale przyjezdni odrobili straty. Kluczowa dla losów seta okazała się seria dobrych zagrywek Jurija Semeniuka (15:11). Od tego momentu gospodarze przejęli kontrolę nad setem i spokojnie zmierzali po wygraną. W ostatniej akcji Semeniuk posłał trzeciego asa w tym secie i przypieczętował awans Projektu do finału (25:18).

Kolejny set nie przyniósł większych emocji. Obaj trenerzy dokonali kilku zmian w składzie, a drużyna ze stolicy od początku uzyskała przewagę (5:2). Gospodarze spokojnie zmierzali po zwycięstwo w tym spotkaniu, a goście ułatwiali im zadanie popełniając sporo błędów (20:13). Linus Weber wywalczył piłkę meczową, a w kolejnej akcji goście zaatakowali w aut (25:17).

Skrót meczu Projekt Warszawa - Akaa Volley:

Najwięcej punktów: Bartłomiej Bołądź (19), Igor Grobelny (13) – Projekt; Matej Smidl (17), Jere Heiskanen (12), Sebastian Pozo-Hernandez (10) – Akaa Volley. MVP: Igor Grobelny (10/16 = 63% skuteczności w ataku + 1 as + 2 bloki).

Rywalem Projektu Warszawa w finale będzie Mint Vero Volley Monza. Włoski klub w półfinale wyeliminował turecki Galatasaray Stambuł (3:0 u siebie, 3:2 na wyjeździe).

Projekt Warszawa – Akaa Volley 3:1 (25:20, 18:25, 25:18, 25:17)

Projekt Warszawa: Yurii Semeniuk, Jan Firlej, Igor Grobelny, Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź, Kevin Tillie – Damian Wojtaszek (libero) oraz Maciej Stępień, Linus Weber, Jakub Kowalczyk, Jędrzej Gruszczyński (libero), Karol Borkowski. Trener: Piotr Graban.
Akaa Volley: Lasse Jantti, Jere Heiskanen, Panu Pitkanen, Matej Smidl, Sebastián Pozo-Hernandez, Petteri Tyynismaa – Louis Pineau (libero) oraz Jere Tikkala, Tino Vuori, Mikko Rasanen, Antti Taponen, Ilja Iwanow. Trener: Olli Kunnari.

Wyniki półfinałów Pucharu Challenge siatkarzy:

2024-01-31: Mint Vero Volley Monza – Galatasaray Stambuł 3:0 (25:17, 25:14, 25:16)
2024-02-06: Galatasaray Stambuł – Mint Vero Volley Monza 2:3 (16:25, 20:25, 25:21, 25:22, 12:15)

2024-01-30: Akaa Volley – Projekt Warszawa 0:3 (18:25, 20:25, 14:25)
2024-02-07: Projekt Warszawa – Akaa Volley 3:1 (25:20, 18:25, 25:18, 25:17).