Pokaz siły Hurkacza. Pewny awans Polaka do półfinału

Hubert Hurkacz awansował do półfinału turnieju ATP w Marsylii

Hubert Hurkacz wciąż w świetnej formie. W ćwierćfinale turnieju rangi ATP 250 w Marsylii polski tenisista pewnie pokonał Czecha Tomasa Machaca 6:3, 6:4. Jego kolejnym rywalem będzie Francuz Ugo Humbert.

Hurkacz, jako najwyżej rozstawiony w turnieju zawodnik, w pierwszej rundzie miał wolny los, a do awansu do ćwierćfinału wystarczyła mu jedna wygrana - reprezentującego Kazachstan Aleksandra Szewczenkę wrocławianin pokonał bardzo pewnie - 6:1, 6:4.

Do spotkania z 23-letnim Czechem przystępował z pozycji wyraźnego faworyta, ale swojego rywala bez wątpienia nie mógł zlekceważyć. 66. w rankingu ATP Machac w niedawnym Australian Open potrafił pokonać dużo wyżej notowanego Amerykanina Francesa Tiafoe i sprawić duże problemy turniejowej "piętnastce" Karenowi Chaczanowowi (w trzeciej rundzie przegrał z nim w pięciu setach), a do pojedynku z Hurkaczem w Marsylii dotarł eliminując słynnego Andy'ego Murraya (7:5, 6:4) i rozstawionego z numerem szóstym Lorenzo Musettiego (6:3, 6:2).

W pierwszym secie Hurkacz od początku grał mocno skoncentrowany, ale też z dużą swobodą i pewnością siebie. Doskonale serwował i szybko wygrywał gemy przy swoim podaniu, a jedno przełamanie serwisu Machaca wystarczyło mu do zwycięstwa 6:3.

Jeden gem wygrany przy podaniu rywala zdecydował także o wyniku drugiej części meczu. Przy stanie 1:1 polski tenisista wypracował sobie trzy break pointy i choć dwie kolejne wymiany wygrał Czech, to w trzeciej wyrzucił forhend w aut i Hurkacz wyszedł na prowadzenie 2:1.

Później ćwierćfinalista Australian Open 2024 już do końca spotkania nie dawał swojemu przeciwnikowi żadnych szans na odrobienie straty przełamania. Wygrany 6:3, 6:4 mecz zamknął gemem serwisowym, w którym nie stracił ani jednego punktu.

W całym pojedynku z Machacem Hurkacz miał 11 asów serwisowych, wygrał aż 90 procent piłek po trafionym pierwszym podaniu (28/31) i 67 procent po drugim (12/18). Nie musiał bronić ani jednego break pointa, a sam wykorzystał dwie z czterech szans na przełamanie.

Półfinałowym rywalem najlepszego polskiego gracza będzie reprezentant gospodarzy Ugo Humbert. Rozstawiony w turnieju w Marsylii z numerem czwartym Francuz w piątkowym ćwierćfinale pokonał Hiszpana Alejandro Davidovicha Fokinę 6:1, 6:4.

Niedawno Hurkacz i Humbert grali ze sobą w trzeciej rundzie Australian Open 2024. W czterech setach zwyciężył wówczas Polak (3:6, 6:1, 7:6, 6:3). Poprzednie dwa starcia tych tenisistów (półfinał turnieju w Bazylei w 2023 roku i mecz 1/8 finału w Halle w roku 2022) również wygrał wrocławianin.