Kolejny medal! Jak poszło Polakom w piątek na mistrzostwach świata?

Zimowe
Kolejny medal! Jak poszło Polakom w piątek na mistrzostwach świata?
fot. materiały prasowe
Kolejny medal! Jak poszło Polakom w piątek na mistrzostwach świata?

Polscy panczeniści idą za ciosem na mistrzostwach świata w Calgary! Trzecie miejsce w rywalizacji mężczyzn na 500 metrów zajął Damian Żurek. Życiowy sukces 24-latka, który przy okazji ustanowił nowy rekord kraju, to jednocześnie drugi polski medal na MŚ w Kanadzie!

Żurek w ósmej parze zmierzył się z Norwegiem Bjornem Magnussenem. Panczenista Pilicy Tomaszów Mazowiecki zaliczył najlepsze otwierające 100 metrów w życiu, a następnie dzięki świetnym 400 metrów ustanowił nowy rekord Polski (34.11). 24-latek przewodził stawce aż do ostatniej pary, gdy Amerykanin Jordan Stolz pokonał Kanadyjczyka Laurenta Dubreuila (33.95) i przy okazji pobił nowy rekord toru (33.68). Brąz Żurka to drugi medal Polaków podczas MŚ 2024 w Calgary – w czwartek brąz w sprincie drużynowym wywalczyły Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek.

Zobacz także: Wysoka forma Polaków na otwarcie finału PŚ w Gdańsku!

 

Na niezłe rezultaty na 500 metrów mężczyzn zanosiło się także w przypadku pozostałych reprezentantów Polski. Zarówno Piotr Michalski, jak i Marek Kania w świetnym stylu przejechali większość dystansu, ale bliźniaczo podobne błędy przy wyjściu z ostatniego łuku pozbawiły ich wyższych lokat. W ostatecznym rozrachunku Michalski zajął szesnaste (34.63), a Kania osiemnaste miejsce (34.66).

 

W piątkowej rywalizacji kobiet na 500 metrów oglądaliśmy przejazdy trzech Polek. Najlepsza z naszych zawodniczek okazała się Wójcik (37.61), zajmując dziewiąte miejsce. Czternasta była Bosiek (38.15), a o dwie lokaty niżej uplasowała się Martyna Baran (38.21), która poprawiła rekord życiowy aż o 0,44 sekundy. Najszybszy czas w karierze osiągnęła również nowa mistrzyni świata, Holenderka Femke Kok (36.83). Srebro wywalczyła Koreanka Kim Min-Sun (37.19), a brąz Amerykanka Kimi Goetz (37.21).

 

Piątkowe zmagania w ramach MŚ 2024 rozpoczęły biegi drużynowe. W ostatniej parze w rywalizacji pań Polki spotkały się z Japonkami. Biało-czerwone w składzie Natalia Jabrzyk, Bosiek i Magdalena Czyszczoń z czasem 3:00.58 zajęły siódme miejsce. Złoto zdobyły Holenderki (Joy Beune, Irene Schouten, Marijke Groenewoud) przed Kanadyjkami (Valerie Maltais, Ivanie Blondin, Isabelle Weidemann) i Japonkami (Momoka Horikawa, Ayano Sato, Miho Takagi). W biegu drużynowym mężczyzn triumfowali Włosi (Andrea Giovannini, Davide Ghiotto, Michele Malfatti), drudzy byli Norwegowie (Sander Eitrem, Peter Kongshaug, Sverre Pedersen), a na najniższym stopniu podium stanęli gospodarze (Connor Howe, Antoine Gelinas-Beaulieu, Hayden Mayeur).

 

W sobotę trzeci dzień MŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim w Calgary, podczas którego zostaną rozdane medale w biegu masowym oraz w rywalizacji na 1000 metrów.

Informacja Prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie