Niespodzianka! Znamy pierwszego finalistę Pucharu CEV siatkarzy

Zawodnicy SVG Luneburg awansowali do finału Pucharu CEV

SVG Luneburg pierwszym finalistą Pucharu CEV siatkarzy. Po porażce 0:3 na wyjeździe, w rewanżu przed własną publicznością niemiecki zespół pokonał turecki Arkas Izmir 3:1, a następnie zwyciężył w złotym secie.

Pozbawiona gwiazd ekipa z Dolnej Saksonii nie była faworytem rywalizacji z Arkasem, dla którego gra m.in. lider reprezentacji Niemiec Georg Grozer. Pierwsze spotkanie w Izmirze Luneburg przegrał 0:3 (25:27, 23:25, 20:25) i jeśli chciał awansować do finału, w rewanżu nie mógł pozwolić rywalom na wygranie więcej, niż jednego seta.

Zawodnikom trenera Stefana Hubnera, byłego znakomitego środkowego bloku (przez dziesięć lat występował w czołowych zespołach Serie A), udało się wykonać to zadanie. Co prawda pierwszą partię przegrali wysoko, 17:25, ale już w kolejnych to oni byli lepsi.

Drugą i trzecią partię rywale Jastrzębskiego Węgla w fazie grupowej tegorocznej Ligi Mistrzów wygrali po bardzo zaciętej walce - 25:23 i 30:28. W czwartej byli już wyraźnie lepsi, zwyciężając do 25:18. A to oznaczało, że o awansie zadecyduje złoty set.

W nim trzeci zespół ostatniego sezonu Bundesligi poszedł za ciosem i rozbił faworyzowanych rywali. Prowadził 5:1 i 10:3, a ostatecznie zwyciężył 15:8 i wraz z ponad trzema tysiącami kibiców na trybunach mógł cieszyć się z awansu.

Świetne spotkanie w barwach Luneburga rozegrali reprezentant Niemiec Erik Rohrs i Kanadyjczyk Jessie Elser. Dwaj przyjmujący niemieckiej drużyny zdobyli po 23 punkty. 19 punktów dołożył inny kanadyjski gracz, atakujący Xander Ketrzynski, a 14 amerykański środkowy Matthew Knigge.

Dla ekipy Arkasu, której trenerem jest były wieloletni selekcjoner reprezentacji Kanady Glen Hoag, 23 punkty zdobył Grozer, a 21 Ramazan Efe Mandiraci.

W finałowym dwumeczu rywalem SVG Luneburg będzie Asseco Resovia Rzeszów lub Fenerbahce Stambuł. Po pierwszym spotkaniu bliżej awansu jest Resovia, która na własnym boisku wygrała 3:1. Rewanż w Turcji zostanie rozegrany w czwartek.