Rywalki były za mocne. ŁKS pożegnał się z Ligą Mistrzyń

Siatkarki ŁKS-u Commerceconu Łódź przegrały w dwumeczu z Allianz Vero Volley Mediolan i odpadły z Ligi Mistrzyń

Siatkarki ŁKS-u Commerceconu Łódź przegrały na wyjeździe 0:3 z włoskim zespołem Allianz Vero Volley Monza w rewanżowym spotkaniu 1/4 finału Ligi Mistrzyń. Tym samym mistrzynie Polski pożegnały się z rozgrywkami. Ich rywalki w półfinale zmierzą się z Fenerbahce Stambuł.

Po pierwszym spotkaniu mistrzynie Polski znajdowały się w bardzo trudnym położeniu. Na własnym boisku przegrały z ekipą z Mediolanu 1:3 i aby awansować do półfinału, na wyjeździe mogły oddać rywalkom co najwyżej jedną partię, a potem jeszcze zwyciężyć w "złotym secie".

Scenariusz, w którym łodzianki odwracają we Włoszech losy rywalizacji z drużyną słynnej Paoli Egonu, wydawał się mało prawdopodobny. Aby się spełnił, zawodniczki trenera Alessandro Chiappiniego potrzebowały doskonałego meczu i nieco słabszej postawy rywalek.

Ani jeden, ani drugi warunek nie został spełniony. Wicemistrzynie Italii od początku spotkania grały bardzo dobrze i szybko wyjaśniły sprawę awansu do półfinału Ligi Mistrzyń.

W pierwszym secie pokazywały dużą pewność siebie i z konsekwencją budowały przewagę. Prowadziły 9:6, potem 15:10. Chwilami polski zespół zbliżał się do gospodyń na trzy punkty (16:13), ale te cały czas kontrolowały sytuację. Po serwisie Miriam Sylli, którego nie przyjęła Paulina Maj-Erwardt, miały pierwszą piłkę setową (24:18). Łodzianki obroniły trzy setbole, dwa dzięki sprytnym zachowaniom w ataku Valentiny Diouf, ale po przerwie na żądanie trenera Vero Volley Mario Gaspariego, Egonu zakończyła seta pewnym uderzeniem z prawego skrzydła (25:21).

Drugą partię mistrzynie Polski zaczęły od niewielkiego prowadzenia (3:1), jednak zaraz potem drużyna z Mediolanu odzyskała inicjatywę. Bardzo dobra postawa siatkarek Vero Volley w polu zagrywki oraz ich skuteczna gra w ataku i w bloku, w połączeniu z błędami popełnianymi przez łodzianki, spowodowały, że już w połowie seta miejscowe prowadziły bardzo wysoko - 14:7.

W końcówce tej części meczu, gdy Kara Bajema wybiła piłkę w aut po rękach zawodniczek ŁKS-u, przewaga włoskiej drużyny wzrosła do dziesięciu punktów (22:12). Seta, i w zasadzie także całą ćwierćfinałową rywalizację, zamknął atak Heleny Cauzate (25:14).

W trzeciej odsłonie, która nie miała już znaczenia dla losów dwumeczu, początkowo zanosiło się na kolejne bardzo wyraźne zwycięstwo wicemistrzyń Włoch, które prowadziły 9:5 i 12:7. Jednak w drugiej części seta łodzianki podniosły jakość swojej gry, odrobiły stratę i przez chwilę nawet wygrywały 16:15. Od tego momentu gospodynie zdobyły cztery punkty z rzędu (19:16) i wywalczoną w ten sposób niewielką przewagę utrzymały do końca spotkania. Mistrzynie Polski obroniły co prawda trzy piłki meczowe, ale przy wyniku 24:23 Bajema skuteczne obiła łódzki blok i spotkanie się zakończyło.

W półfinale Ligi Mistrzyń Vero Volley Mediolan zmierzy się z drużyną selekcjonera reprezentacji Polski Stefano Lavariniego i liderki naszej drużyny narodowej, Fenerbahce Stambuł.