PŚ w Lahti: Sensacja w pierwszej serii, Zniszczoł w czołowej dziesiątce

PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
Aleksander Zniszczoł jako jedyny polski skoczek zdobył punkty w konkursie Pucharu Świata w Lahti

Słoweniec Lovro Kos wygrał piątkowy konkurs Pucharu Świata w fińskim Lahti. Zdecydowanie najlepiej z Polaków na skoczni Salpausselka spisał się Aleksander Zniszczoł, który jako jedyny awansował do drugiej serii, a zawody zakończył na ósmej pozycji. Sensacją wieczoru była dopiero 49. pozycja lidera klasyfikacji generalnej PŚ Stefana Krafta.

To nie był udany konkurs dla polskich skoczków. Przez pierwszą serię przebrnął tylko jeden z nich - po swoim skoku na odległość 124,5 metra Zniszczoł objął prowadzenie, a ostatecznie zakończył tę część zmagań na dziewiątej pozycji. Skaczący przed nim Maciej Kot, Paweł Wąsek, Kamil Stoch i Piotr Żyła lądowali zdecydowanie bliżej. Kot zakończył zawody na 33. miejscu, Stoch na 36., Żyła na 37., a Wąsek na 41.

Pierwsza runda zawodów zakończyła się sensacyjnie - lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i zwycięzca rozegranych wcześniej w piątek kwalifikacji, Stefan Kraft, po niespokojnym locie skoczył tylko 105 metrów i odpadł z rywalizacji. Zajął w niej dopiero 49. miejsce.

Na półmetku dość nieoczekiwanie prowadził Norweg Marius Lindvik. Złoty medalista ostatnich Zimowych Igrzysk Olimpijskich (Pekin 2022) na dużej skoczni uzyskał 128,5 metra i o 0,6 punktów wyprzedzał Austriaka Michaela Hayboecka, który skoczył o 2,5 metra dalej. Czołową trójkę uzupełniał inny austriacki zawodnik, Daniel Tschofenig.

W drugiej serii Zniszczoł ponownie spisał się bardzo dobrze i dzięki skokowi na 126,5 metra awansował o jedną pozycję. Zwyciężył Kos, który atakował z piątego miejsca. W rundzie finałowej wylądował na 134. metrze i ostatecznie o 5,4 punktu wyprzedził Niemca Andreasa Wellingera oraz o 7,6 punktu Japończyka Ryoyu Kobayashiego. Prowadzący po pierwszej serii Lindvik zakończył konkurs na czwartym miejscu.

Kos wygrał zawody Pucharu Świata po raz drugi w karierze. W lutym tego roku 24-latek z Lublany triumfował w amerykańskim Lake Placid. Dzięki wywalczonym w piątek 100 punktom awansował na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Wciąż prowadzi w niej Kraft, którego przewaga nad Kobayashim stopniała do 209 punktów. Najwyżej notowanym z Polaków jest Zniszczoł, który zajmuje 23. pozycję.

W sobotę w Lahti odbędzie się konkurs drużynowy, w niedzielę kolejny konkurs indywidualny.