Trudno wygrać bez atakującego... Trzy sety w meczu ZAKSY

Siatkarz KGHM Cuprum Lubin Wojciech Ferens oraz Daniel Chitigoi i Andreas Takvam z Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle podczas meczu PlusLigi.

Siatkarze KGHM Cuprum Lubin przegrali Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 w meczu otwierającym 24. kolejkę PlusLigi. Lubinianie zagrali w tym spotkaniu bez nominalnego atakującego, a ZAKSA wygrała bardzo pewnie, mając wyraźną przewagę w każdym z setów.

Premierowa odsłona była bardzo jednostronna. Lepiej zaczęli kędzierzynianie (1:4), siatkarze Cuprum co prawda szybko wyrównali (4:4), ale później goście wygrali cztery akcje z rzędu (8:12) i przejęli inicjatywę. Lubinianie grali bez nominalnego atakującego i w ofensywie wyraźnie ustępowali rywalom; na dodatek popełniali też sporo błędów własnych. ZAKSA popisała się nokautującą serią dziewięciu (!) wygranych akcji od stanu 12:14 do 12:23, a w ostatniej akcji seta zatrzymali rywali blokiem (14:25).

W drugiej partii również wyraźną przewagę miała drużyna z Kędzierzyna-Koźla. Gospodarze dotrzymywali kroku rywalom do stanu 11:12, ale cztery kolejne akcje wygrała ZAKSA i było 11:16. Przyjezdni byli skuteczni w ofensywie, dobrze prezentowali się w obronie, a mając solidną zaliczkę grali z większą swobodą (13:20). W końcówce gospodarze zmniejszyli punktową różnicę, kędzierzynianie kontrolowali już jednak sytuację, a błąd rywali dał im ostatni punkt (20:25).

Set numer trzy rozpoczął się obiecująco dla gospodarzy, którzy po asie Kajetana Kubickiego prowadzili 8:6. W środkowej części seta inicjatywę odzyskali jednak kędzierzynianie (13:17, 15:19). Siatkarze Cuprum walczyli o przedłużenie meczu, zmniejszyli różnicę do dwóch oczek (18:20), ale w końcówce popełniali błędy. Zdecydowane zwycięstwo ZAKSY stało się faktem po skutecznym ataku David Smitha (20:25).

Skrót meczu Cuprum - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Alexander Berger (11) – Cuprum; Bartłomiej Kluth (12) – ZAKSA. Brak nominalnego atakującego i słabsza skuteczność w ofensywie to niejedyny powód porażki Cuprum; siatkarze z Lubina popełnili w tym spotkaniu aż 31 błędów własnych, o kilkanaście więcej od rywali. MVP: Marcin Janusz.

KGHM Cuprum Lubin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (14:25, 20:25, 20:25)

Cuprum: Paweł Pietraszko, Kajetan Kubicki, Alexander Berger, Jakub Strulak, Wojciech Ferens, Kamil Kwasowski – Mateusz Masłowski (libero) oraz Seweryn Lipiński, Dominik Czerny, Maksymilian Granieczny (libero), Hubert Węgrzyn. Trener: Paweł Rusek.
ZAKSA: Bartosz Bednorz, David Smith, Bartłomiej Kluth, Daniel Chitigoi, Andreas Takvam, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Jakub Szymański, Korneliusz Banach. Trener: Adam Swaczyna.