Zapachniało sensacją! Zwroty akcji i tie-break w meczu PlusLigi

Siatkarze Cuprum przegrali ze Stalą 2:3.

W spotkaniu 25. kolejki PlusLigi siatkarze KGHM Cuprum Lubin przegrali z PSG Stalą Nysa 2:3. Walcząca o play-off drużyna z Nysy straciła punkt w rywalizacji z przedostatnim zespołem w tabeli, zdołała jednak wygrać to pełne zwrotów akcji i nierównej gry spotkanie.

Siatkarze z Nysy szybko uzyskali wyraźną przewagę (6:10). Grali skuteczniej w ataku, w czym brylował Maciej Muzaj, dzięki czemu utrzymywali punktową różnicę (10:16, 14:20). Gospodarze nie zdołali nawiązać walki, a wynik jednostronnego seta ustaliła przestrzelona zagrywka (19:25).

W drugim secie role się odwróciły. Ton wydarzeniom na boisku od początku nadawała drużyna z Lubina (9:4). Gospodarze byli skuteczniejsi w ofensywie i nękali przeciwników zagrywką, która była w tej partii ich sporym atutem. W efekcie mieli wyraźną przewagę na przestrzeni seta (15:9, 20:14), którego zakończył dwoma asami serwisowymi Paweł Pietraszko (25:17).

Siatkarze KGHM Cuprum kontynuowali dobrą grę od początku trzeciej odsłony (10:6). Byli skuteczniejsi od rywali w ataku, punktowali blokiem i utrzymywali punktowy dystans. Kluczowa dla losów tej partii okazała się seria od stanu 18:15 do 23:15, gdy zagrywał Pietraszko. Piłkę setową wywalczył Jake Hanes, a brakujący punkt dołożył atakiem ze środka Seweryn Lipiński (25:18).

Czwartą partię gospodarze rozpoczęli od falstartu (0:4), szybko jednak wyrównali (6:6). W odpowiedzi nysanie popisali się serią siedmiu wygranych akcji (9:15) i wydawało się, że przejęli kontrolę nad setem. Gra obu ekip w tym secie jednak mocno falowała i po okresie dobrej gry gości, nastąpiło przebudzenie lubinian. Tym razem to oni wygrali kilka akcji z rzędu i w końcówce złapali kontakt (21:22). Stal zdołała jednak obronić przewagę, a seta skończył Remigiusz Kapica (23:25).

Spotkanie rozstrzygnęło się więc w tie-breaku. Lepszy początek zanotowała ekipa z Nysy. Gdy Michał Gierżot obił blok rywali, goście mieli cztery oczka zaliczki przy zmianie stron (4:8). Po niej jeszcze powiększyli przewagę. Po asie Kapicy było już 4:11, później punktową zagrywkę dołożył Gierżot (5:13). Dwa brakujące punkty dały Stali punktowe bloki (6:15).

Skrót meczu Cuprum - Stal:

Najwięcej punktów: Jake Hanes (19), Alexander Berger (17), Kamil Kwasowski (15), Paweł Pietraszko (12), Seweryn Lipiński (10) – Cuprum; Zouheir El Graoui (16), Maciej Muzaj (16), Remigiusz Kapica (11), Michał Gierżot (10) – Stal. MVP: Zouheir El Graoui (13/23 = 57% skuteczności w ataku + 1 as + 2 bloki).

KGHM Cuprum Lubin – PSG Stal Nysa 2:3 (19:25, 25:17, 25:18, 23:25, 6:15)

Cuprum: Kamil Kwasowski, Paweł Pietraszko, Danilo Gelinski, Alexander Berger, Seweryn Lipiński, Jake Hanes – Maksymilian Granieczny (libero) oraz Hubert Węgrzyn, Wojciech Ferens. Trener: Paweł Rusek.
Stal: Dominik Kramczyński, Patryk Szczurek, Zouheir El Graoui, Nicolas Zerba, Maciej Muzaj, Michał Gierżot – Kamil Szymura (libero) oraz Remigiusz Kapica, Tsimafei Zhukouski, Kamil Kosiba, Wojciech Włodarczyk, Kamil Dembiec (libero), Konrad Jankowski. Trener: Daniel Pliński.

Wyniki i skróty meczów 25. kolejki PlusLigi:

2024-02-29: MKS Ślepsk Malow Suwałki – PGE GiEK Skra Bełchatów 3:2 (21:25, 25:13, 18:25, 25:19, 15:10)
2024-03-09: GKS Katowice – Asseco Resovia Rzeszów 2:3 (25:21, 25:20, 20:25, 25:27, 9:15)
2024-03-09: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 3:2 (20:25, 30:28, 28:26, 20:25, 15:13)
2024-03-09: Barkom Każany Lwów – Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (25:19, 25:17, 26:24)
2024-03-10: Bogdanka LUK Lublin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:16, 25:21, 25:21)
2024-03-10: Projekt Warszawa – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (32:30, 25:21, 24:26, 25:23)
2024-03-10: KGHM Cuprum Lubin – PSG Stal Nysa 2:3 (19:25, 25:17, 25:18, 23:25, 6:15)
2024-03-11: Enea Czarni Radom – Exact Systems Hemarpol Częstochowa (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).