Polacy docenieni na arenie międzynarodowej. Nagroda od Unii Europejskiej

Inne
Polacy docenieni na arenie międzynarodowej. Nagroda od Unii Europejskiej
Informacja prasowa
Polacy docenieni na arenie międzynarodowej. Nagroda od Unii Europejskiej.

Na corocznym Sympozjum organizowanym przez Światową Agencję Antydopingową, w 25 – lecie powstania WADA, w ręce polskich służb i Polskiej Agencji Antydopingowej trafiła jedna z najważniejszych nagród doceniających działania na rzecz czystego sportu, nagroda w kategorii "Likwidacji Nielegalnych Laboratoriów Sterydowych". Na miejscu odebrali ją przedstawiciele POLADA i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP).

Rok 2023 był rokiem bezprecedensowej współpracy pomiędzy Polską Agencją Antydopingową a polskimi służbami. Rekordowa liczba 32 spraw w zakresie prawa karnego jest tego dowodem. W 2024 roku na koncie pojawiło się już kolejnych 6. Współpraca na rzecz czystego sportu pomiędzy Polską Agencją Antydopingową i polskimi służbami została doceniona na arenie międzynarodowej przez Światową Agencję Antydopingową i Unię Europejską. Nagroda w kategorii "Likwidacji Nielegalnych Laboratoriów Sterydowych" (PED ILLICIT LABORATORIES) została wręczona przez Witolda Bańkę, Prezydenta WADA i Anne Spangemacher, przedstawicielkę Unii Europejskiej. Wyróżnienie w Lozannie odebrali Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej oraz insp. Cezary Luba, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji.

 

ZOBACZ TAKŻE: Witold Bańka: WADA i system antydopingowy rozwinęły się w każdym aspekcie

 

- Moja obecność w Lozannie to sygnał, że działania podejmowane przez polskie służby, a szczególnie przez Centralne Biuro Śledcze Policji, które reprezentuje, ma istotne znaczenie także dla świata sportu. Bardzo się cieszę z tej wzajemnej współpracy. Jestem zaszczycony, że osobiście mogłem odebrać nagrodę z rąk Prezydenta WADA. Przekazuję to wyróżnienie na ręce wszystkich przedstawicieli służb w Polsce, którzy przyczynili się do tego sukcesu - mówi insp. Cezary Luba, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji.

 

- To dla mnie prawdziwy zaszczyt, że w imieniu Polskiej Agencji Antydopingowej mogę odebrać nagrodę, która jest wyróżnieniem pracy Agnieszki Ostrowskiej, naszej kierowniczki Zespołu Analityczno - Śledczego, ale także polskich służb. Polska Agencja Antydopingowa jest zaszczycona, że może współpracować ramię w ramię ze służbami i wspólnie dbać o czysty sport w Polsce, także w tym obszarze przestępstw karnych. To dla nas historyczny moment - dodaje Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

 

Podczas Sympozjum przypomniano najważniejsze działania w zakresie wspólnych działań Polskiej Agencji Antydopingowej i polskich służb w kontekście likwidacji nielegalnych laboratoriów sterydowych. Liczba tych działań jest spektakularna. To 38 spraw (32 sprawy w 2023 roku, 6 spraw w 2024 roku) i nieanalityczne w zakresie prawa karnego, we współpracy ze służbami tj. Polska Policja, w tym wydziałami do walki z przestępczością gospodarczą, kryminalną, narkotykową Komend Wojewódzkich, Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji, Komendy Powiatowe i Miejskie, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji, a przede wszystkim Centralne Biuro Śledcze Policji. Do tego znakomita współpraca z Żandarmerią Wojskową, wsparcie ze strony Straży Granicznej, współpraca z Prokuraturą Krajową i jej Wydziałami, współpraca z Krajową Administracją Skarbową.

 

- To jak znakomicie zostały wypracowane standardy działania pomiędzy służbami a Polską Agencją Antydopingową świadczy fakt, że jako jedyna agencja zostaliśmy zaproszeni na międzynarodową konferencję prasową przedstawiającą wyniki prac służb aż trzech krajów – Słowacji, Czech i Polski. Ta operacja była największą na terenie Polski sprawą sterydową, a my uczestniczyliśmy w niej w charakterze głównego eksperta i w charakterze biegłego. To był dla nas sygnał, że jesteśmy traktowani przez przedstawicieli służb bardzo poważnie - dodaje Agnieszka Ostrowska, kierownik Zespołu Analityczno - Śledczego POLADA a także autorka sukcesów i budowania relacji na linii POLADA – służby.

 

Współpraca POLADA ze służbami to udzielanie wsparcia w walce z przestępczością farmaceutyczną, w tym z nielegalną produkcją, przemytem, wprowadzaniem do obrotu substancji zabronionych, również sterydów anaboliczno – androgennych, narkotyków oraz podrobionych leków. To także liczne wzajemne szkolenia, przekazywanie wiedzy i codzienna współpraca. Zespół Analityczno – Śledczy POLADA uczestniczył także w operacjach z międzynarodowymi organami ścigania takimi jak: European Union Agency for Criminal Justice Cooperation (EUROJAST) oraz European Anti-Fraud Office (OLAF). W 2023 roku POLADA została także wyróżniona statuetką "w dowód szacunku i uznania" od Żandarmerii Wojskowej.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie