Sensacyjna porażka siatkarzy Asseco Resovii! Słaby mecz triumfatorów Pucharu CEV

Asseco Resovia przegrała ligowe starcie z drużyną Barkom-Każany.

W spotkaniu 27. kolejki PlusLigi drużyna Barkom-Każany Lwów niespodziewanie wygrała z Asseco Resovią 3:1. Siatkarze z Rzeszowa we wtorek zdobyli Puchar CEV, ale w Wieluniu - być może zmęczeni niedawną finałową batalią - zaprezentowali się poniżej swoich możliwości. Wykorzystała to solidnie grająca ekipa Barkomu, która zgarnęła komplet punktów.

Pierwszy set od początku toczył się przy przewadze drużyny z Rzeszowa (1:4, 6:9). Siatkarze Asseco Resovii, mimo problemów w ataku, nadrabiali zagrywką – w całym secie zdobyli pięć punktów w tym elemencie. Siatkarze Barkomu mieli kontakt przy stanie 18:21, końcówka należała jednak do gości. Dwa razy zatrzymali rywali blokiem, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Jakub Kochanowski (19:25).

Drugą odsłonę efektownie rozpoczęli siatkarze Barkomu (5:1). Role się odwróciły, bo tym razem to drużyna ze Lwowa lepiej prezentowała się w polu serwisowym. Luciano Palonsky dał im pierwszego asa w tym meczu (8:2). Rzeszowianie grali zrywami, zmniejszali straty, by później znów zaliczyć słabszy fragment. W efekcie Barkom w końcówce utrzymał przewagę, a zepsuta zagrywka rywali przyniosła ostatni punkt (25:20).

W trzeciej partii, po wyrównanym początku (8:8), inicjatywę przejęła drużyna ze Lwowa. Siatkarze Barkomu wygrali cztery akcje z rzędu w środkowej części seta (15:11). Od tego momentu utrzymywali punktowy dystans, mając wyraźną przewagę w ataku (18:14, 21:15). Seta zakończył uderzeniem po skosie Ilia Kowalow (25:18).

Na początku czwartej odsłony drużyna ze Lwowa odskoczyła na kilka punktów (9:6), ale gra szybko się wyrównała. Wynik krążył wokół remisu i losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Po punktowym bloku Barkom prowadził 20:18, ale gdy asa posłał Klemen Cebulj, było 20:20. Kluczowe akcje zapisali na swym koncie siatkarze ze Lwowa. Zatrzymując blokiem atak przeciwników, uzyskali piłkę meczową (24:21), a Moussé Gueye atakiem ze środka zakończył rywalizację (25:22).

Skrót meczu Barkom - Resovia:

Najwięcej punktów: Wasyl Tupczij (23), Luciano Palonsky (15), Ilia Kowalow (12), Moussé Gueye (12) – Barkom-Każany; Torey DeFalco (17), Jakub Kochanowski (14), Yacine Louati (10) – Asseco Resovia. Siatkarze Barkomu byli skuteczniejsi w ataku (58%–48%). MVP: Luciano Palonsky (13/25 = 52% skuteczności w ataku + 1 as + 1 blok).

Barkom-Każany Lwów – Asseco Resovia Rzeszów 3:1 (19:25, 25:20, 25:18, 25:22)

Barkom-Każany: Moussé Gueye, Deniss Petrovs, Luciano Palonsky, Vladyslav Shchurov, Vasyl Tupchii, Ilia Kovalov – Yaroslav Pampushko (libero) oraz Vitalii Kucher, Kristers Dardzans. Trener: Ugis Krastins.
Asseco Resovia: Torey DeFalco, Karol Kłos, Fabian Drzyzga, Yacine Louati, Jakub Kochanowski, Stephen Boyer – Paweł Zatorski (libero) oraz Jakub Bucki, Klemen Cebulj, Adrian Staszewski, Michał Potera (libero). Trener: Giampaolo Medei.

Wyniki meczów 27. kolejki PlusLigi:

2024-03-22: Trefl Gdańsk – PSG Stal Nysa 1:3 (25:23, 22:25, 24:26, 24:26)
2024-03-22: Barkom Każany Lwów – Asseco Resovia Rzeszów 3:1 (19:25, 25:20, 25:18, 25:22)
2024-03-23: KGHM Cuprum Lubin – Exact Systems Hemarpol Częstochowa (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-24: Bogdanka LUK Lublin – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-24: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Jastrzębski Węgiel (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-24: Aluron CMC Warta Zawiercie – PGE GiEK Skra Bełchatów (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-25: Enea Czarni Radom – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-25: Projekt Warszawa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).