O krok od siatkarskiej sensacji! Faworyt przegrywał już 3:7 w tie-breaku...

BKS Bielsko-Biała i UNI Opole rywalizują w 1/4 finału Tauron Ligi.

Siatkarki BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała pokonały UNI Opole 3:2 w pierwszym meczu ćwierćfinału Tauron Ligi. Gospodynie pewnie wygrały dwa pierwsze sety, później jednak wyraźnie spuściły z tonu. Do głosu doszły opolanki, które wyrównały stan meczu. W tie-breaku gospodynie przegrywały już 3:7, zdołały jednak wrócić do gry we właściwym momencie. Rywalizacja w tej rundzie play-off toczy się do dwóch zwycięstw, a spotkanie numer dwa zostanie rozegrane we wtorek 26 marca w Opolu.

Obie drużyny rywalizowały ze sobą przed tygodniem w półfinale Tauron Pucharu Polski i siatkarki BKS pewnie wygrały wówczas 3:0. W pierwszym meczu 1/4 finału play-off Tauron Ligi nie było tak łatwo, choć dwa pierwsze sety na to nie wskazywały.

Już przy stanie 2:2 urazu doznała Paulina Damaske, która musiała opuścić boisko. Początek spotkania to wyrównana gra obu zespołów (9:9). Później poszła punktowa seria gospodyń – siedem wygranych akcji od stanu 9:10 do 16:10. Drużyna z Opola ruszyła do odrabiania strat, zanotowała dobry fragment przy zagrywkach Julii Bińczyckiej (19:16), ale później popełniła dwa błędy własne (21:16). BKS kontrolował sytuację, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakowała Regiane Bidias (25:19).

W drugiej odsłonie ekipa z Bielska-Białej szybko uzyskała wyraźną przewagę, wykorzystując problemy rywalek w przyjęciu (8:3). Gospodynie lepiej prezentowały się w polu serwisowym, popełniały mniej błędów i przy dość wyrównanej grze w ataku, utrzymywały wyraźną przewagę (12:6, 18:10). Wynik na 25:17 ustaliła skutecznym atakiem Kertu Laak.

Początek trzeciego seta udany w wykonaniu opolanek (4:7). Gospodynie błyskawicznie odrobiły straty (7:7) i przez pewien czas oglądaliśmy wyrównaną grę obu zespołów. Losy seta rozstrzygnęły się tym razem w końcówce. Po ataku Katarzyny Zaroślińskiej-Król siatkarki UNI odskoczyły na trzy oczka (19:22). Bielszczanki odrobiły straty i miały piłkę meczową po błędzie rywalek (24:23). Przyjezdne doprowadziły do rywalizacji na przewagi, a w niej siatkarki BKS popełniły dwa błędy w ataku (24:26).

Problemy bielszczanek w ataku uwidoczniły się również na początku kolejnej partii (3:7). Siatkarki z Opola utrzymywały przewagę (7:11, 12:16), a gospodynie wyraźnie zgubiły właściwy rytm i nie były w stanie przełamać niemocy. Siatkarki UNI były skuteczniejsze w ataku, dokładały punkty blokiem i pewnie zmierzały po wygraną w tej partii. Kropkę nad "i" postawiły zatrzymując atak rywalek (18:25).

Pierwsze spotkanie ćwierćfinałowe rozstrzygnęło się więc w tie-breaku. Lepiej rozpoczęły go opolanki (3:7), ale gospodynie zerwały się do walki. Wygrały serię siedmiu akcji przy zagrywkach Laak i po ataku Pauliny Majkowskiej prowadziły 10:7. Siatkarki BKS utrzymały przewagę w końcówce. Laak wywalczyła piłkę meczową, a w kolejnej akcji punktowy blok przesądził o wygranej ekipy z Bielska-Białej (15:12).

Skrót meczu BKS - UNI:

Najwięcej punktów: Kertu Laak (21), Regiane Bidias (21), Martyna Borowczak (14) – BKS; Katarzyna Zaroślińska-Król (27), Ana Karina Olaya (17) – UNI. MVP: Kertu Laak (17/49 = 35% skuteczności w ataku + 1 as + 3 bloki).

BKS: Julia Nowicka, Paulina Damaske, Joanna Pacak, Kertu Laak, Martyna Borowczak, Paulina Majkowska – Julia Mazur (libero) oraz Regiane Bidias, Nikola Abramajtys, Joanna Ciesielczyk, Majka Szczepańska-Pogoda, Aleksandra Stachowicz. Trener: Bartłomiej Piekarczyk.
UNI: Ana Karina Olaya, Marta Orzyłowska, Katarzyna Zaroślińska-Król, Marta Pamuła, Katarzyna Połeć, Julia Bińczycka – Adriana Adamek (libero) oraz Pola Janicka, Oliwia Sieradzka, Elan McCall. Trener: Nicola Vettori.

BKS – UNI 1—0

2024-03-23: BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała – UNI Opole 3:2 (25:19, 25:17, 24:26, 18:25, 15:12)
2024-03-26: UNI Opole – BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała (wtorek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport News)
2024-03-29: BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała – UNI Opole (piątek, godzina 19.00) – ewentualnie.