Ważne zwycięstwo siatkarzy Cuprum! Osiem punktów przewagi nad Czarnymi

Siatkarze Cuprum Lubin wygrali z ekipą z Częstochowy 3:2.

Siatkarze KGHM Cuprum Lubin pokonali Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2 w meczu 27. kolejki PlusLigi. Lubinianie zdobyli dwa cenne punkty i odskoczyli już na osiem oczek ekipie Enea Czarnych Radom, która w tej serii spotkań podejmie GKS Katowice.

Pierwsze akcje meczu wygrali goście (0:3) i oni też przeważali na przestrzeni premierowej partii (7:11, 9:15). Różnicę robił blok (0–5) i błędy własne, których gospodarze popełnili zdecydowanie więcej. W efekcie siatkarze z Lubina nie byli w stanie nawiązać walki z solidnie grającym rywalem. Wyraźnie przegrali seta, w ostatniej akcji myląc się w ataku (19:25).

W drugiej odsłonie role się odwróciły. Od początku przeważali gospodarze (4:1, 11:7), którzy dobrze prezentowali się w polu serwisowym i byli skuteczniejsi w ataku. W końcówce uzyskali wyraźną przewagę (20:12), a błędy rywali ułatwiały im zadanie. Przestrzelony atak gości zakończył seta (25:19).

Trzecia partia wynagrodziła kibicom brak emocji w poprzednich setach. Obie drużyny toczyły wyrównaną walkę, wynik krążył wokół remisu i losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Jake Hanes skutecznym atakiem wywalczył piłkę setową dla gospodarzy (24:23), ale po chwili przestrzelona zagrywka rozpoczęła rywalizację na przewagi. Wojnę nerwów wygrali gospodarze, kończąc seta punktowym blokiem (30:28).

Na początku czwartego seta minimalną zaliczkę wypracowali sobie goście (5:7), jednak w środkowej części seta przewagę uzyskali siatkarze z Lubina. Po asie serwisowym Hanesa gospodarze prowadzili 16:13, ale seria dobrych zagrywek Bartłomieja Janusa odwróciła wynik (16:18). Później asa dołożył jeszcze Byron Keturakis (17:20), a przyjezdni zdołali utrzymać przewagę do końca. W ostatnich akcjach lubinianie popełniali błędy (22:25).

Na początku tie-breaka przeważali gospodarze, którzy po ataku Hanesa mieli dwa oczka zaliczki przy zmianie stron. Wojciech Ferens i Paweł Pietraszko jeszcze powiększyli różnicę skutecznymi atakami (10:6). Asa serwisowego dołożył Kamil Kwasowski (12:8). Błąd rywali w ataku dał ekipie Cuprum piłkę meczową (14:9). Goście obronili się w trzech akcjach, asa posłał Damian Kogut, ale serwis w siatkę zamknął to spotkanie (15:12).

Skrót meczu KGHM Cuprum - Exact Systems Hemarpol:

Najwięcej punktów: Jake Hanes (25), Kamil Kwasowski (18), Paweł Pietraszko (17), Wojciech Ferens (12) – KGHM Cuprum; Dawid Dulski (25), Bartłomiej Janus (12), Damian Kogut (12), Rafał Sobański (11) – Exact Systems Hemarpol. MVP: Jake Hanes (21/39 = 54% skuteczności w ataku + 3 asy + 1 blok).

Jak wygląda sytuacja w dolnej części tabeli PlusLigi po tym meczu? Na 12. miejscu jest Exact Systems Hemarpol Częstochowa (24 punkty), Ślepsk Malow Suwałki i KGHM Cuprum Lubin mają po 23 punkty. GKS Katowice zajmuje 15. miejsce (22 punkty), a ligową stawkę zamyka drużyna Enea Czarni Radom (15 punktów). W tej sytuacji niezwykle interesująco zapowiada się poniedziałkowe starcie Czarni – GKS.

KGHM Cuprum: Danilo Gelinski, Kamil Kwasowski, Seweryn Lipiński, Jake Hanes, Wojciech Ferens, Paweł Pietraszko – Maksymilian Granieczny (libero) oraz Hubert Węgrzyn, Jakub Strulak. Trener: Paweł Rusek.
Exact Systems Hemarpol: Rafał Sobański, Piotr Hain, Dawid Dulski, Damian Kogut, Bartłomiej Janus, Tomasz Kowalski – Marcin Jaskuła (libero) oraz Oskar Espeland, Byron Keturakis, Mateusz Borkowski. Trener: Leszek Hudziak.

Wyniki meczów 27. kolejki PlusLigi:

2024-03-22: Trefl Gdańsk – PSG Stal Nysa 1:3 (25:23, 22:25, 24:26, 24:26)
2024-03-22: Barkom-Każany Lwów – Asseco Resovia Rzeszów 3:1 (19:25, 25:20, 25:18, 25:22)
2024-03-23: KGHM Cuprum Lubin – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2 (19:25, 25:19, 30:28, 22:25, 15:12)
2024-03-24: Bogdanka LUK Lublin – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-24: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Jastrzębski Węgiel (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-24: Aluron CMC Warta Zawiercie – PGE GiEK Skra Bełchatów (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-25: Enea Czarni Radom – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-25: Projekt Warszawa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).