Najlepsze z najlepszych. Które tenisistki były liderkami rankingu WTA?

Iga Świątek

Aż 29 tenisistek w historii tej dyscypliny dzierżyło tytuł najlepszej zawodniczki rankingu WTA. Wśród nich są m.in. Iga Świątek, Chris Evert, Steffi Graf czy Caroline Wozniacki. Czy znasz wszystkie liderki rankingu WTA w historii tenisa?

Ranking WTA wprowadzono 3 listopada 1975 roku wprowadzając w ramy pewnego systemu punktowanie zawodniczek za miejsca zajęte w turniejach WTA Tour na przestrzeni ostatnich 52 tygodni. Jedyną Polką, która dostąpiła zaszczytu posiadania tytułu numer jeden na świecie jest Iga Świątek, która po raz pierwszy została liderką rankingu WTA 4 kwietnia 2022 roku. Od tego czasu, z krótką przerwą na rzecz Aryny Sabalenki, wciąż plasuje się na pierwszym miejscu.


Zdecydowanie najmłodszą liderką rankingu WTA była Martina Hingis. Szwajcarka w momencie objęcia tytułu numer jeden na świecie miała zaledwie 16 lat i 183 dni. Stało się to 31 marca 1997 roku. Najstarszą zawodniczką, która plasowała się jako numer jeden na świecie była z kolei Serena Williams, która w wieku 35 lat i 226 dni opuściła fotel liderki.


Najdłużej liderkami rankingu WTA były Steffi Graf i Martina Navratilova. Niemka plasowała się na szczycie łącznie przez 377 tygodni, z kolei Czeszka z amerykańskim paszportem była numerem jeden na świecie przez 332 tygodnie. Nieco mniej tygodni z tym tytułem na swoim koncie ma Serena Williams (319), a za nią są jeszcze Chris Evert (260) i Martina Hingis (209).


Iga Świątek według stanu na 1 kwietnia 2024 roku plasowała się na fotelu liderki przez 97 tygodni, co daje jej 10. miejsce w tej klasyfikacji. Do kolejnej w rankingu Lindsay Davenport (98) brakuje jej zaledwie tygodnia, więc awans pozostaje tylko kwestią czasu.


Iga Świątek, Chris Evert, Steffi Graf, Caroline Wozniacki czy Naomi Osaka to tylko część z 29 nazwisk, które zapisały się w historii światowego tenisa. Sprawdź czy wszystkie liderki rankingu WTA od 1975 roku w naszej galerii!

 

Piotr Iwańczyk/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie