Dwie drużyny w grze o siatkarskie złoto! Finałowa para Tauron Ligi już znana

Siatkarka Grot Budowlanych Łódź Andrea Mitrovic i Iga Wasilewska z Grupy Azoty Chemik Police w drugim meczu półfinałowym - Tauron Liga 2024.

Siatkarki Grot Budowlanych Łódź przegrały z Grupą Azoty Chemikiem Police 1:3 w drugim meczu półfinału Tauron Ligi. Policzanki wygrały rywalizację do dwóch zwycięstw i w wielkim finale zagrają o mistrzostwo Polski z drużyną PGE Rysice Rzeszów.

Pierwszego seta ustawiła punktowa seria na początku – siatkarki Chemika wygrały dziewięć akcji od stanu 2:1 do 2:10. W dalszej części tej partii przyjezdne kontrolowały sytuację, przesuwając wynik w stronę wygranej. Obie ekipy nie imponowały w ataku, ale skuteczniejsze były policzanki, które lepiej w tej partii prezentowały się również w bloku. Jednostronnego seta zamknęła skutecznym atakiem Natalia Mędrzyk (17:25).

Na początku drugiej odsłony role się odwróciły. Tym razem to gospodynie nadawały ton wydarzeniom na boisku i szybko uzyskały znaczącą przewagę (12:4). Były skuteczniejsze w ataku, dobrze prezentowały się w bloku i popełniały mniej błędów od rywalek. Policzanki goniły wynik, w końcówce zbliżyły się na trzy oczka (23:20), ale skuteczny atak Jeleny Blagojević oraz punktowy blok rozstrzygnęły seta (25:20).

Zmiana stron znów zmieniła obraz gry. Policzanki od pierwszych akcji kolejnej partii punktowały w ataku i wypracowały sobie solidną zaliczkę (3:9). I tym razem drużyna, która zdominowała otwarcie, utrzymywała wyraźną przewagę w dalszej części seta (10:17, 14:20). W końcówce pojawił się promyk nadziei w ekipie Grot Budowlanych, gdy asa posłała Blagojević (18:22). Kolejne punkty padły jednak łupem policzanek, a wynik na 18:25 ustaliła skutecznym atakiem Monika Fedusio.

Początek czwartego seta obiecujący w wykonaniu gospodyń (5:2), tym razem jednak rywalki nie pozwoliły na uzyskanie większej przewagi. Policzanki szybko odrobiły straty (7:7), a w środkowej części seta uzyskały kilka punktów przewagi (11:14, 13:18). Końcówka toczyła się pod kontrolą Chemika. Serwis rywalek w siatkę dał im piłkę meczową (18:24), a po skutecznym ataku Igi Wasilewskiej awans Chemika Police do finału stał się faktem (20:25).

Skrót meczu Budowlani - Chemik:

Najwięcej punktów: Weronika Sobiczewska (10) – Grot Budowlani; Saliha Sahin (17), Iga Wasilewska (15), Monika Fedusio (14) – Grupa Azoty Chemik. MVP: Iga Wasilewska (9/13 = 69% skuteczności w ataku + 6 bloków).

Grupa Azoty Chemik Police wygrała rywalizację do dwóch zwycięstw (3:0 u siebie, 3:1 na wyjeździe) i awansowała do finału Tauron Ligi, w którym zmierzy się z PGE Rysicami Rzeszów. Grot Budowlani Łódź zagrają z BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała o brązowy medal mistrzostw Polski.

Grot Budowlani Łódź – Grupa Azoty Chemik Police 1:3 (17:25, 25:20, 18:22, 20:25)

Budowlani: Ana Bjelica, Jelena Blagojević, Małgorzata Lisiak, Ewelina Wilińska, Mackenzie May, Kinga Różyńska – Justyna Łysiak (libero) oraz Marta Pol, Martyna Łazowska, Andrea Mitrović, Weronika Sobiczewska. Trener: Maciej Biernat.
Chemik: Saliha Sahin, Agnieszka Korneluk, Elizabet Inneh-Varga, Martyna Łukasik, Iga Wasilewska, Marlena Kowalewska – Martyna Grajber-Nowakowska (libero) oraz Natalia Mędrzyk, Bruna Honorio, Xia Ding, Monika Fedusio, Monika Jagła (libero), Dominika Pierzchała. Trener: Marco Fenoglio.

Chemik [1] – Budowlani [5] 2—0

2024-04-02: Grupa Azoty Chemik Police - Grot Budowlani Łódź 3:0 (25:17, 25:18, 25:18)
2024-04-05: Grot Budowlani Łódź – Grupa Azoty Chemik Police 1:3 (17:25, 25:20, 18:22, 20:25)

Awans: Grupa Azoty Chemik Police.