Pierwszy taki triumf w karierze i awans Hurkacza. Znów jest najwyżej w karierze

Hubert Hurkacz wygrał turniej w Estoril i wrócił na ósme miejsce w rankingu ATP

Dzięki wygranej w turnieju w Estoril Hubert Hurkacz wrócił na ósme miejsce na świecie. W porównaniu do poprzedniego wydania rankingu ATP, polski tenisista zyskał 240 punktów i wyprzedził Bułgara Grigora Dimitrowa oraz Norwega Caspera Ruuda.

W pierwszej dziesiątce rankingu zaszła tylko jedna zmiana - Hurkacz zamienił się miejscami z Ruudem i znów jest na najwyższej w swojej karierze ósmej pozycji. Awans dało mu zwycięstwo w Portugalii - w turniej rangi ATP 250 w Estoril wrocławianin pokonał w finale Hiszpana Pedro Martineza i odniósł swój pierwszy triumf na kortach ziemnych.

Norweski tenisista, triumfator Estoril Open sprzed roku, w tej edycji imprezy odpadł w półfinale, w którym niespodziewanie uległ Martinezowi. Stracił przez to 150 rankingowych punktów i spadł na dziesiąte miejsce.

Największy awans w pierwszej setce zanotował Włoch Matteo Berretini. Wracający do formy po kontuzjach finalista Wimbledonu 2021 wygrał inny turniej ATP 250, w Marrakeszu, i przesunął się ze 135. na 84. miejsce.

Liderem światowej listy pozostaje Serb Novak Djoković, który o ponad tysiąc punktów wyprzedza najlepszego tenisistę obecnego sezonu, Włocha Jannika Sinnera. Trzeci, z niewielką stratą do zwycięzcy Australian Open 2024, jest Hiszpan Carlos Alcaraz.

Drugim najwyżej notowanym polskim tenisistą jest Maks Kaśnikowski, który zajmuje 253. miejsce. 301. jest Daniel Michalski, a 406. Kamil Majchrzak, który w ostatnią niedzielę wygrał swój czwarty turniej w sezonie - ITF M25 w egipskim Sharm El-Szejk. 28-latek z Piotrkowa Trybunalskiego, swego czasu 75. w rankingu ATP, mozolnie odbudowuje swoją pozycję po ubiegłorocznym zawieszeniu.

W tym tygodniu Hurkacz wystąpi w turnieju rangi ATP Masters 1000 w Monte Carlo. Jeśli osiągnie dobry wynik w rozgrywanej na kortach ziemnych imprezie, może awansować na siódme miejsce. W pierwszej rundzie Polak zmierzy się z Brytyjczykiem Jackiem Draperem. Jeśli wygra, jego przeciwnikiem będzie Hiszpan Roberto Bautista Agut lub Argentyńczyk Facundo Diaz Acosta.