Jest decyzja w sprawie finału Fortuna Pucharu Polski! Czy kibice Wisły Kraków wejdą na trybuny?

Piłka nożna
Jest decyzja w sprawie finału Fortuna Pucharu Polski! Czy kibice Wisły Kraków wejdą na trybuny?
fot. PAP
Czy kibice Wisły Kraków wejdą na trybuny PGE Narodowego?

Fani Wisły będą mogli obejrzeć 2 maja finał piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin na PGE Narodowym w Warszawie. Komisja Dyscyplinarna PZPN zawiesiła wykonanie kary orzeczonej 22 listopada 2022 r., zakazującej wyjazdów zorganizowanych grup kibiców krakowskiego klubu.

9 listopada 2022 roku Wisła rozgrywała w Lublinie spotkanie 1/8 finału Pucharu Polski z Motorem. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 1:0, ale fani gości w pewnym momencie odpalili środki pirotechniczne i rzucili na murawę kilkanaście rac. Za to Komisja Dyscyplinarna PZPN ukarała klub zakazem wyjazdowym dla zorganizowanej grupy kibiców na trzy mecze Pucharu Polski. Kara ta wciąż obowiązuje, gdyż w obecnej edycji tych rozgrywek krakowski zespół wszystkie spotkania rozgrywał na swoim stadionie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Iwanow: W Pogoni nie tylko za pucharem. W Szczecinie wszystko gra

 

Zgodnie z regulaminem Pucharu Polski gospodarzem spotkania finałowego jest zwycięska z drużyna z pierwszej wylosowanej pary, czyli w tym przypadku Pogoń Szczecin.

 

Na środowym posiedzeniu KD PZPN postanowiła przychylić się do wniosku Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego PZPN i zawiesić wykonanie wyżej wymienionej kary na okres próby wynoszący trzy lata.

 

W uzasadnieniu KD PZPN zaznaczyła, że wzięła pod uwagę, że orzeczona kara nie mogła zostać wykonana w ciągu ostatnich dwóch lat ze względu na to, że Wisła rozgrywała wszystkie mecze Pucharu Polski w charakterze gospodarza.

 

Po awansie do finału władze Wisły złożyły wniosek do PZPN o zawieszenie wykonania kary na mecz finałowy, który jednak nie mógł być formalnie rozpatrywany.

 

"Złożenie i rozpoznanie wniosku nastąpiło w oparciu o treść art. 165 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, zgodnie z którym jeżeli orzeczona przez organ dyscyplinarny kara nie została wykonana co najmniej w połowie, podmiotami uprawnionymi do złożenia przedmiotowego wniosku są jedynie Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego, Rzecznik Dyscyplinarny lub Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej" – uzasadniono.

 

 

 

 

Ponadto KD PZPN dodatkowo pouczyła krakowski klub oraz kibiców, że w przypadku powtarzającego się naruszania zasad bezpieczeństwa i porządku na stadionie, będzie zobligowana do zastosowania najsurowszych kar dyscyplinarnych, w tym wykluczenia Wisły z przyszłych rozgrywek Pucharu Polski.

 

Mecz finałowy PP Pogoń - Wisła jest planowany na 2 maja, godz. 16. Obydwa kluby będą mogły rozprowadzić wśród swoich kibiców po 10 tysięcy biletów. 

 

PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie