Podrażnili Projekt! Nokautująca riposta siatkarzy z Warszawy

Projekt Warszawa wygrał w Lublinie w pierwszym meczu 1/4 finału play off PlusLigi.

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinału PlusLigi Bogdanka LUK Lublin przegrała z Projektem Warszawa 1:3. Gospodarze pewnie wygrali pierwszą partię, ale w kolejnych górą była drużyna ze stolicy. Rewanżowe starcie zostanie rozegrane w niedzielę 14 kwietnia w Warszawie.

Gospodarze szybko uzyskali przewagę w premierowej partii (8:4). Siatkarze Projektu próbowali gonić wynik (9:8), ale w środkowej części seta Bogdanka grała skutecznie w ataku i utrzymywała punktowy dystans (15:11, 18:14). W końcówce lublinianie dołożyli jeszcze zagrywkę – asa posłał Tobias Brand (20:15), a później dwa na zakończenie seta Mateusz Malinowski (25:16).

Podrażnieni siatkarze Projektu z impetem weszli w kolejną partię (1:5, 3:9). Taki wstęp był zapowiedzią dominacji przyjezdnych, bo w dalszej części seta oglądaliśmy grę "do jednej bramki". Gospodarze nie istnieli, skuteczność w ataku spadła z 80% do... 10% (3/29 w całym secie!). Gdy Bartłomiej Bołądź trafił zagrywką, różnica przekroczyła dziesięć oczek (8:19). Seta zakończył Artur Szalpuk atakiem po dłoniach rywali (13:25).

Set numer trzy również toczył się przy przewadze drużyny stołecznej (3:6, 10:13). Goście byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali blokiem i popełniali mniej błędów. Różnica nie była tak wyraźna jak w poprzedniej partii, jeszcze przy stanie 16:19 gospodarze byli w grze. Wówczas siatkarze Projektu wygrali cztery akcje z rzędu i właściwie rozstrzygnęli seta (16:23). Dwa brakujące punkty dały im błędy rywali (19:25).

Początek czwartej odsłony to walka punkt za punkt, później dwa oczka przewagi uzyskali lublinianie (11:9), ale szybko stracili inicjatywę i do głosu doszedł Projekt (13:16). W końcówce goście odskoczyli na cztery oczka (17:21), asa dołożył Taylor Averill (18:23), a spotkanie zakończył punktowy blok gości (19:25).

Skrót meczu Bogdanka - Projekt:

Najwięcej punktów: Alexandre Ferreira (13), Tobias Brand (11) – Bogdanka LUK; Bartłomiej Bołądź (26), Taylor Averill (13), Artur Szalpuk (13), Kévin Tillie (10) – Projekt. Goście byli skuteczniejsi w ataku, dominowali w bloku (7–16). MVP: Bartłomiej Bołądź (20/31 = 65% skuteczności w ataku + 2 asy + 4 bloki).

Bogdanka LUK Lublin – Projekt Warszawa 1:3 (25:16, 13:25, 19:25, 19:25)

LUK: Tobias Brand, Jan Nowakowski, Damian Schulz, Alexandre Ferreira, Marcin Kania, Marcin Komenda – Thales Hoss (libero) oraz Mateusz Malinowski, Jakub Wachnik, Maciej Krysiak. Trener: Massimo Botti.
Projekt: Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź, Kévin Tillie, Taylor Averill, Jan Firlej, Artur Szalpuk – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jędrzej Gruszczyński, Karol Borkowski. Trener: Piotr Graban.