Pierwszy ćwierćfinał PlusLigi rozstrzygnięty! Zaskakujący początek rewanżowego starcia

Jastrzębski Węgiel awansował do półfinału PlusLigi.

Jastrzębski Węgiel pokonał Indykpol AZS Olsztyn 3:1 w rewanżowym meczu ćwierćfinału PlusLigi. Jastrzębianie w pierwszym spotkaniu wygrali na wyjeździe 3:0. W drugim starciu Indykpol AZS był górą w pierwszej partii, ale dwie kolejne odsłony to dominacja mistrzów Polski, którzy zapewnili sobie awans do czołowej czwórki.

Pierwsze spotkanie zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem jastrzębian, ale rewanż zaczął się obiecująco dla Indykpolu AZS. Po dwóch asach serwisowych Alana Souzy goście odskoczyli na trzy oczka (3:6), a później utrzymywali przewagę. Olsztynianie byli skuteczniejsi w ataku, obie drużyny popełniały sporo błędów, zwłaszcza w polu zagrywki. W końcówce goście mieli cztery punkty przewagi (16:20) i rozegrali po swojej myśli kluczowe akcje seta. Alan wywalczył ostatni punkt skutecznym atakiem (21:25).

Druga odsłona to już zdecydowanie lepsza gra jastrzębian. Po wyrównanym początku, w środkowej części seta wynik rozjechał się na korzyść gospodarzy (13:9, 19:12), którzy dominowali w ofensywie. W końcówce, po ataku Rafała Szymury, różnica wynosiła już dziesięć oczek (23:13). Jednostronną partię jastrzębianie zamknęli punktowym blokiem (25:14).

Trzeci set rozstrzygnął ćwierćfinałową rywalizację. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla dość szybko uzyskali wyraźną przewagę, a po dwóch punktowych blokach odskoczyli rywalom na sześć oczek (11:5). Olsztynianie nie byli już w stanie znaleźć patentu na rozpędzonych rywali. Po punktowej zagrywce Jurija Gladyra gospodarze prowadzili 20:10. Norbert Huber zamknął seta asem serwisowym i przypieczętował awans jastrzębian do półfinału (25:13).

W tej sytuacji kolejny set miał już właściwie charakter towarzyski, a trener Marcelo Mendez wpuścił na plac rezerwowych siatkarzy. Lepiej rozpoczęli olsztynianie, którzy w pewnym momencie uzyskali nawet cztery punkty przewagi (7:11). Jastrzębianie odrobili jednak straty (14:14), a w końcówce uzyskali przewagę. Moustapha M’Baye wywalczył piłkę meczową (24:22), a Marko Sedlacek skutecznym atakiem zakończył to spotkanie (25:23).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel – Indykpol AZS:

Najwięcej punktów: Jean Patry (14), Norbert Huber (11), Rafał Szymura (11) – Jastrzębski Węgiel; Alan Souza (12) – Indykpol AZS Olsztyn. Gospodarze mieli przewagę w ataku, lepiej punktowali zagrywką (5–2) i dominowali w bloku (12–3). MVP: Tomasz Fornal (7/10 = 70% skuteczności w ataku; 86% pozytywnego przyjęcia).

Jastrzębski Węgiel awansował do półfinału, w którym zmierzy się z lepszym z pary Asseco Resovia – Trefl Gdańsk. Indykpol AZS Olsztyn zagra o siódme miejsce w końcowej klasyfikacji.

Jastrzębski Węgiel – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (21:25, 25:14, 25:13, 25:23)

Jastrzębski Węgiel: Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry – Jakub Popiwczak (libero) oraz Ryan Sclater, Jarosław Macionczyk, Adrian Markiewicz, Marko Sedlacek, Bartosz Makoś (libero), Moustapha M’Baye, Mateusz Jóźwik. Trener: Marcelo Mendez.
Indykpol AZS: Szymon Jakubiszak, Joshua Tuaniga, Moritz Karlitzek, Cezary Sapiński, Alan Souza, Mateusz Janikowski – Kuba Hawryluk (libero) oraz Karol Jankiewicz, Manuel Armoa, Kacper Sienkiewicz. Trener: Javier Weber.