Ranking ATP: Hurkacz stracił pozycję. Zmiany w pierwszej dziesiątce

Hubert Hurkacz w rankingu ATP z 15 kwietnia spadł z ósmego na dziewiąte miejsce

Po turnieju w Monte Carlo Hubert Hurkacz spadł z ósmego na dziewiąte miejsce w rankingu ATP. Polskiego tenisistę wyprzedzili w zestawieniu obaj finaliści monakijskiej imprezy - Grek Stefanos Tsitsipas oraz Norweg Casper Ruud. W pierwszej dziesiątce rankingu doszło do kilku zmian.

Hurkacz dotarł w Monako do trzeciej rundy - po wygranych z Brytyjczykiem Jackiem Draperem i Hiszpanem Roberto Bautistą-Agutem przegrał z Ruudem 4:6, 2:6. Norweski gracz później pokonał jeszcze Francuza Ugo Humberta oraz lidera światowej listy, Novaka Djokovicia. Dopiero w finale nie sprostał rewelacyjnie spisującemu się w ubiegłym tygodniu Tsitsipasowi.

25-latek z Aten zaczynał Rolex Monte-Carlo Masters jako dwunasty zawodnik rankingu, a zakończył jako siódmy gracz na świecie. W drodze do końcowego zwycięstwa pokonał m.in. rozstawionego z numerem piątym Alexandra Zvereva, zwycięzcę Australian Open 2024 Jannika Sinnera, a w finale wspomnianego Ruuda (6:1, 6:4). To jego trzeci triumf w rozgrywanym na ziemnych kortach turnieju w Monako - wcześniej wygrywał go w 2021 i 2022 roku.

Finałowy rywal Tsitsipasa również zanotował spory awans - z dziesiątego na szóste miejsce. Z pierwszej dziesiątki wypadł natomiast ubiegłoroczny finalista z Monte Carlo, Duńczyk Holger Rune, który jeszcze przed tygodniem był przed Hurkaczem - na siódmej pozycji - a obecnie jest dwunasty. O dwa miejsca, z szóstego na ósme, spadł natomiast Andrej Rublew, który przed rokiem w Monako wygrał, a w tym sezonie odpadł już w drugiej rundzie.

Drugim najwyżej notowanym polskim tenisistą pozostaje Maks Kaśnikowsk. 20-latek z Warszawy w poniedziałkowym zestawieniu przesunął się o osiem miejsc i jest 245 - to jego najwyższa pozycja w karierze. Daniel Michalski zajmuje 318. pozycję (spadek o 17), a odbudowujący swój ranking po ubiegłorocznym zawieszeniu Kamil Majchrzak - 354. Zawodnik z Piotrkowa Trybunalskiego, były 75. zawodnik rankingu ATP, w ostatnim czasie brał udział w dwóch turniejach w egipskim Szarm El-Szejk. Pierwszy wygrał, w drugim odpadł w 1/8 finału, co dało mu awans o 52 miejsca.