Zrobili krok w stronę PlusLigi! Pierwszy mecz finału dla gospodarzy

Robert MurawskiSiatkówka
MKS Będzin wygrał pierwszy mecz finału Tauron 1 Ligi siatkarzy.

W pierwszym meczu finału Tauron 1. Ligi siatkarzy MKS Będzin wygrał z BBTS Bielsko-Biała 3:1. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw, a drugie starcie zostanie rozegrane w sobotę w Bielsku-Białej. Zwycięzca wywalczy awans do PlusLigi.

Premierowa odsłona była dość wyrównana (10:10), ale w środkowej części seta przewagę uzyskali siatkarze MKS Będzin (13:10, 18:14), którzy skuteczniej grali w ataku i dokładali punkty blokiem. W końcówce kontrolowali sytuację, a ostatni punkt zdobył mocnym uderzeniem Mateusz Rećko (25:20).

Od początku drugiego seta przewagę uzyskali przyjezdni. Gdy asa posłał Szymon Bereza, było 6:9, a później siatkarze BBTS utrzymywali kilkupunktowy dystans (12:15, 15:18). Będzinianie odrobili straty (19:19), ale mankamentem w ich grze były błędy własne, zwłaszcza w polu serwisowym. Popełniali je również w końcówce, którą po swojej myśli rozegrali bielszczanie. Szymon Romać atakiem po bloku ustalił wynik na 21:25.

Po przerwie nadal przeważali goście. Gdy Adrian Kopij zaskoczył rywali zagrywką, gospodarze przegrywali 6:9. Siatkarze MKS szybko jednak odzyskali inicjatywę i gdy asem popisał się Dominik Depowski, uzyskali prowadzenie (12:11). Skuteczna gra w ofensywie i dobry blok pozwoliły im odskoczyć w końcówce (23:17). BBTS jeszcze zerwał się do walki, ale serwis w siatkę zamknął tę część meczu (25:22).

Na początku czwartej partii kilka punktów zaliczki uzyskali siatkarze z Będzina (9:5). Goście zaliczyli dobry fragment w polu zagrywki i złapali kontakt (13:12). W dalszej części seta ton wydarzeniom na boisku nadawali jednak gospodarze (18:12, 21:15). W końcówce kontrolowali sytuację, punktowy blok dał piłkę meczową (24:15), a brakujący punkt przyniósł zepsuty serwis rywali (25:16).

Skrót meczu MKS - BBTS:

Najwięcej punktów: Mateusz Rećko (25), Brandon Koppers (17), Mateusz Siwicki (11), Dominik Depowski (11) – MKS; Szymon Romać (18), Kamil Dębski (17) – BBTS. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku i lepiej punktowali blokiem (11–4). MVP: Mateusz Rećko (20/34 = 59% skuteczności w ataku + 2 asy + 3 bloki).

Finał Tauron 1 Ligi 2024 – mecze, transmisje, daty, godziny:

MKS [1] – BBTS [3] 1—0

2024-05-01: MKS Będzin – BBTS Bielsko-Biała 3:1 (25:20, 21:25, 25:22, 25:16)
2024-05-04: BBTS Bielsko-Biała – MKS Będzin (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport 1)
2024-05-08: MKS Będzin – BBTS Bielsko-Biała (środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport 1)
2024-05-11: BBTS Bielsko-Biała – MKS Będzin (sobota, godzina 17.30/ewentualnie)
2024-05-15: MKS Będzin – BBTS Bielsko-Biała (środa/ewentualnie).

***

W środę rozegrano również pierwszy mecz o trzecie miejsce. Bogdanka Arka Chełm przegrała z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 2:3 (13:15 w tie-breaku). MVP spotkania został wybrany Michal Masny. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw, a spotkanie numer dwa zostanie rozegrane w sobotę 4 maja w Bydgoszczy.

Mecze o 3. miejsce w Tauron 1 Lidze 2024 – transmisje, daty, godziny:

Arka[2] – BKS[4] 0—1

2024-05-01: Bogdanka Arka Chełm – BKS Visła Proline Bydgoszcz 2:3 (21:25, 25:16, 19:25, 25:21, 13:15)
2024-05-04: BKS Visła Proline Bydgoszcz – Bogdanka Arka Chełm (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport 1)
2024-05-07: Bogdanka Arka Chełm – BKS Visła Proline Bydgoszcz (wtorek, godzina 17.30 /ewentualnie).