Wielki sukces polskich piłkarek! Biało-Czerwone jadą na mundial!

Polki zdobyły brązowy medal ME piłkarek do lat 17

Reprezentacja Polski piłkarek do lat 17 wygrała po rzutach karnych z Francją mecz o trzecie miejsce na tegorocznych mistrzostwach Europy. Dzięki temu nasze zawodniczki zapewniły sobie również awans na tegoroczne mistrzostwa świata na Dominikanie. Spotkanie z Trójkolorowymi było bardzo emocjonujące i po regulaminowym czasie gry zakończyło się wynikiem 2:2.

Polki zasłużyły sobie na miano rewelacji tego turnieju. W fazie grupowej podopieczne Marcina Kasprowicza zaczęły od wygranej z Belgią 1:0, aby przegrać z Hiszpanią 0:1. W trzecim meczu grupowym Polki zremisowały z Portugalią 1:1, co pozwoliło awansować do półfinału.

W nim nasze zawodniczki uległy Angielkom 0:2, ale nadal mogły opuścić Szwecję z uśmiechem na twarzy. Warunkiem pokonanie Francji w spotkaniu o trzecie miejsce, co pozwoliłoby sięgnąć po medal, ale i zapewnić sobie awans na mundial, który odbędzie się na przełomie października i listopada na Dominikanie.

Spotkanie znakomicie rozpoczęło się dla Biało-Czerwonych, które już w dziesiątej minucie objęły prowadzenie za sprawą Oliwii Związek.

Niestety, radość naszych piłkarek trwała... sześćdziesiąt sekund. Tuż po wznowieniu gry Francuzki błyskawicznie doprowadziły do remisu. Asystowała Kentissia Juillard-Bacoul, a bramkę zdobyła Justine Rouquet. To o tyle istotne, że w 40. minucie ten sam duet zapewnił "Trójkolorowym" kolejne trafienie.

Do szatni oba zespoły schodziły zatem z wynikiem 2:1 dla Francji. W drugiej połowie Polki doskonale zdawały sobie sprawę z konieczności odrobienia strat i doprowadzenia do dogrywki, aby nie tylko powalczyć o upragniony medal mistrzostw Europy, ale również zapewnić sobie awans na tegoroczne mistrzostwa świata.

Czas upływał, ale rezultat nadal nie zmieniał się na tablicy świetlnej. Wydawało się, że faworyzowane Francuzki, które przed rokiem sięgnęły po złoto mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej, dopną swego. Polki walczyły jednak do końca! W 84. minucie do wyrównania doprowadziła Oliwia Łapińska, ku olbrzymiej radości naszych kibiców.

W kolejnych minutach żadna bramka już nie padła, a ponieważ regulamin nie przewidywał rozegrania dogrywki, o brązowym medalu musiał zatem zadecydować konkurs rzutów karnych.

W nim emocji nie brakowało. Polki zaczęły znakomicie od trzech celnych trafień. Francuzki pomyliły się przy drugiej próbie. W czwartej serii karnego nie wykorzystała jednak Kinga Wyrwas, co dało szansę rywalkom na remis. Tak się jednak nie stało, ponieważ jedenastkę zmarnowała również Celia Chabod.

Do decydującego karnego podeszła Magda Piekarska, która nie zmarnowała okazji i przypieczętowała zwycięstwo 4:2 oraz w całym meczu! Dzięki temu Polki zakwalifikowały się na tegoroczne mistrzostwa świata na Dominikanie!

Polska - Francja 2:2, 4:2k (1:2)
Bramki: Związek 10, Łapińska 84 - Rouquet 11, 40