Brązowi medaliści poza turniejem! Znamy komplet ćwierćfinalistów MŚ Elity

Robert IwanekZimowe
Łotysze, brązowi medaliści poprzednich MŚ Elity, nie awansowali do ćwierćfinału

We wtorek (21 maja) poznaliśmy komplet ćwierćfinalistów Mistrzostw Świata Elity w hokeju na lodzie. Poza najlepszą ósemką znaleźli się brązowi medaliści poprzednich mistrzostw, Łotysze!

Łotysze, którzy niespodziewanie stracili punkty w dwóch pierwszych spotkaniach turnieju, wygrywając dopiero po dogrywkach zarówno z Polakami, jak i Francuzami, do końca mieli nadzieje na awans. Pomogła im w tym niespodziewana wygrana ze Słowakami w przedostatnim meczu fazy grupowej. Aby myśleć o ćwierćfinale, podopieczni Harijsa Vitolinsa musieli jednak wygrać ze Stanami Zjednoczonymi. Starcie rozpoczęło się jednak po myśli ekipy zza oceanu, która na początku drugiej tercji prowadziła już 3:0, a na początku czwartej - 4:1. Reprezentacja Łotwy zdobyła jednak dwie bramki, przedłużając swoje nadzieje na odwrócenie losów spotkania, ale końcówka meczu należała do Amerykanów, którzy strzelili dwa gole, ustalając wynik na 6:3. Porażka Łotwy oznaczała, że brązowi medaliści ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Elity znaleźli się poza turniejem!

Z "polskiej" grupy do najlepszej ósemki awansowali Szwedzi, którzy jako jedyni zgromadzili komplet punktów, Amerykanie (16 punktów), ubiegłoroczni wicemistrzowie świata Niemcy (15 punktów) oraz - mimo wysokiej porażki 1:6 z "Trzema Koronami" w ostatnim starciu - Słowacy (12 punktów).

W grupie A obyło się bez sensacji. Z pierwszego miejsca do ćwierćfinału awansowali broniący tytułu Kanadyjczycy (19 punktów), bardzo dobrze grający w tym turnieju Szwajcarzy po dość niespodziewanym zwycięstwie 3:1 nad Finlandią wyszli z grupy z drugiego miejsca (17 punktów), a stawkę ćwierćfinalistów uzupełniły drużyny Czech (16 punktów) i Finlandii (10 "oczek").

Z Elitą pożegnali się Brytyjczycy (mimo sensacyjnej wygranej z Austrią w ostatniej kolejce fazy grupowej) i Polacy.

Środa (22 maja) będzie w mistrzostwach dniem wolnym. Najlepsza ósemka turnieju wznowi rywalizację w czwartek (23 maja).