Trudny początek, efektowny koniec! Drugie zwycięstwo polskich siatkarzy w Lidze Narodów

Polscy siatkarze pokonali Kanadę 3:1 w drugim meczu VNL 2024.

Polska pokonała Kanadę 3:1 w swym drugim meczu tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarzy. Polacy przegrali pierwszego seta, w kolejnych przejęli jednak inicjatywę i odnieśli drugie zwycięstwo w VNL 2024. W kolejnym spotkaniu turnieju w Antalyi drużyna trenera Nikoli Grbicia zagra w piątek z Holandią.

Spotkanie lepiej rozpoczęli Kanadyjczycy (6:9), którzy jeszcze powiększyli przewagę po serii błędów Polaków. Drużyna spod znaku Klonowego Liścia była skuteczniejsza w ataku i utrzymywała przewagę (10:15, 14:18). W końcówce Stephen Maar dołożył asa (17:23), a w ostatniej akcji rywale zatrzymali Polaków blokiem (18:25).

Druga odsłona to zdecydowanie lepsza gra Polaków. Zaczęło się od serii dobrych zagrywek Jakuba Kochanowskiego, który posłał trzy asy (8:5). Później skuteczna gra reprezentacji Polski pozwoliła utrzymać przewagę (15:10). Mocną bronią ekipy Nikoli Grbicia była w tym secie zagrywka, bo kolejne asy dołożyli Kamil Semeniuk, Bartłomiej Bołądź i znów Kochanowski (20:13). W końcówce Kanadyjczycy wygrali kilka akcji, ale Polacy spokojnie utrzymali przewagę. Bartosz Bednorz wywalczył piłkę setową (24:19), a brakujący punkt dał przestrzelony serwis rywali (25:20).

Trzecia partia to zacięta walka punkt za punkt i wynik długo oscylował wokół remisu (10:10, 15:15). Gdy Bołądź popisał się skutecznym atakiem, a po chwili dołożył asa, Polacy zaczęli budować przewagę (18:16). Po punktowym bloku odskoczyli na trzy oczka (20:17), ale rywale zdołali jeszcze złapać kontakt (21:20). Skuteczny atak Bołądzia dał reprezentacji Polski piłkę setową (24:21), rywale obronili się w dwóch akcjach, ale Bartosz Bednorz uderzył po bloku rywali i zakończył seta (25:23).

Czwartą odsłonę asem serwisowym rozpoczął Kamil Semeniuk, a polscy siatkarze błyskawicznie uzyskali wyraźną przewagę (5:1, 11:5). W środkowej części seta Polacy utrzymywali punktowy dystans (18:11). Jeszcze odgryzł się z pola serwisowego Nicholas Hoag (18:14), w końcówce rywale zmniejszyli różnicę do trzech oczek (22:19), ale polscy siatkarze zmierzali po wygraną. Gdy Bednorz zaatakował po bloku, Polacy mieli piłkę meczową (24:20), a Kochanowski zakończył rywalizację uderzeniem ze środka (25:21).

Skrót meczu Polska - Kanada:

Najwięcej punktów: Bartosz Bednorz (19), Mateusz Poręba (13), Bartłomiej Bołądź (12), Jakub Kochanowski (12), Kamil Semeniuk (12) – Polska; Eric Loeppky (15), Stephen Maar (11), Arthur Szwarc (11) – Kanada. Polacy byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (8–5) i popełnili mniej błędów od rywali.

Polska – Kanada 3:1 (18:25, 25:20, 25:23, 25:21)

Polska: Bartosz Bednorz, Grzegorz Łomacz, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Karol Butryn, Mateusz Poręba – Kamil Szymura (libero) oraz Bartłomiej Bołądź, Marcin Komenda. Trener: Nikola Grbić.
Kanada: Pearson Eshenko, Luke Herr, Stephen Maar, Arthur Szwarc, Fynnian McCarthy, Eric Loeppky – Justin Lui (libero) oraz Brett Walsh, Ryley Barnes, Nicholas Hoag, Xander Ketrzynski. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Sędziowie: Erdal Akinci (Turcja) /Wang Ziling (Chiny).