Siatkarscy giganci nie pojadą na igrzyska?! Kto może ich "wygryźć"?

Siatkówka
Siatkarscy giganci nie pojadą na igrzyska?! Kto może ich "wygryźć"?
fot. FIVB
Marko Podrascanin chciał zwieńczyć karierę medalem olimpijskim

Po porażce z Japonią w Lidze Narodów Serbowie spadli na 10. miejsce w rankingu FIVB. To może ich wiele kosztować, bowiem jeśli nie poprawią swojej sytuacji, nie pojadą na igrzyska do Paryża.

Przed rozpoczęciem tegorocznej Ligi Narodów Serbowie znajdowali się na dziewiątym miejscu w światowym rankingu. Ta pozycja dawałaby im kwalifikację olimpijską. Teraz jednak jedni z najlepszych siatkarzy na świecie muszą mieć się na baczności. 

 

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w reprezentacji Polski siatkarek. Kto dołączył do kadry?

 

Siatkarze z Półwyspu Bałkańskiego zagrali dwa mecze podczas tegorocznych rozgrywek Ligi Narodów. Z Iranem wygrali 3:1, ale okazali się zdecydowanie słabsi w starciu z Japonią. I to właśnie ta porażka powinna ich zaniepokoić, bo jej konsekwencje mogą okazać się dramatyczne.

 

Po ostatnim turnieju Ligi Narodów nastąpi aktualizacja notowania FIVB. I to właśnie na jego podstawie zostanie wyłonionych pięć zespołów, które jako ostatnie "załapią" się na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Cztery z nich zostaną wybrane w kolejności rankingowej, a jako ostatnia dołączy najlepsza drużyna z Afryki. Najprawdopodobniej będzie to Egipt.

 

Pewni awansu na najważniejszą imprezę czterolecia są: Polska, USA, Japonia, Brazylia, Francja, Niemcy i Kanada. Serbowie mieli szansę dołączyć jako ostatnia drużyna zakwalifikowana z rankingu, jednak po czwartkowym meczu wszystko się zmieniło. Siatkarze Igora Kolakovicia spadli na 10. miejsce. Wyprzedzili ich Kubańczycy.

 

Jeżeli taki stan rzeczy nie ulegnie zmianie, Serbów zabraknie na igrzyskach. Dla wielu będzie to zapewne przykra końcówka kariery, którą efektownie i efektywnie chcieli zwieńczyć olimpijskim krążkiem. Takie plany ma m.in. Marko Podrascanin. Prawie 37-letni weteran kadry ogłosił, że obecny sezon ma być jego ostatnim. 

 

Nic jednak nie jest przesądzone. Do zakończenia trzeciego turnieju VNL pozostał miesiąc. I to za miesiąc ostatecznie dowiemy się, które 12 zespołów dostąpi zaszczytu wzięcia udziału w siatkarskim turnieju olimpijskim. Tak więc i Serbowie, i Kubańczycy, a nawet Włosi, Słoweńcy i Argentyńczycy, których sytuacja wydaje się bardziej komfortowa, wciąż muszą o ten udział walczyć.  

Karolina Potrykus/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie