Chinki były za mocne! Porażka polskich siatkarek na zakończenie fazy zasadniczej VNL

Robert MurawskiSiatkówka
Chinki były za mocne! Porażka polskich siatkarek na zakończenie fazy zasadniczej VNL
fot. FIVB
Polskie siatkarki przegrały w Hongkongu z reprezentacją Chin 0:3.

Polskie siatkarki przegrały z reprezentacją Chin 0:3 w swym ostatnim meczu fazy zasadniczej Ligi Narodów. Polki zakończyły tę część VNL 2024 z bilansem 10 zwycięstw 2 porażki i zajęły trzecie miejsce w tabeli. Zagrają w turnieju finałowym, który odbędzie się dniach 20–23 czerwca w Bangkoku.

Spotkanie od mocnego uderzenia rozpoczęły Polki, które błyskawicznie uzyskały wyraźną przewagę (6:2, 11:4). Gospodynie ruszyły do odrabiania strat, wykorzystały słabszy fragment Polek i po serii wygranych akcji wyrównały na 14:14. Od tego momentu obie ekipy toczyły wyrównaną grę a losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Polki miały problemy ze skończeniem ataków, popełniały błędy i przegrały kluczowe akcje. W ostatniej skutecznie zaatakowała Wu Mengjie (23:25).

 

Zobacz także: Kto będzie reprezentować Polskę na siatkarskim turnieju IO w Paryżu? Poznaliśmy odpowiedź

Taki przebieg premierowej partii wyraźnie zdeprymował Polki, bo druga odsłona od początku nie układała się po ich myśli. Miały problemy w przyjęciu, co wykorzystały rywalki. Skuteczna gra Chinek dała im znaczącą zaliczkę (2:6, 4:11). W środkowej części seta dwa asy dołożyła Xinyue Yuan i różnica wzrosła do dziesięciu oczek (5:15). Końcówka toczyła się pod kontrolą reprezentacji Chin, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakowała Wang Yuanyuan (15:25).

 

Początek trzeciej partii był wyrównany, ale chińskie siatkarki, grając skutecznie w ataku, wygrały pięć kolejnych akcji i uzyskały przewagę (6:11). Od tego momentu utrzymywały kilkupunktowy dystans, choć Polki próbowały walczyć o przedłużenie meczu. Punktowy blok Chinek zakończył to spotkanie (19:25).

 

Skrót meczu Polska - Chiny:

 

Najwięcej punktów: Martyna Łukasik (9) – Polska; Xinyue Yuan (16), Yingying Li (14), Mengjie Wu (11), Yuanyuan Wang (10) – Chiny. Siatkarki reprezentacji Chin wyraźnie lepiej prezentowały się w ataku, lepiej punktowały blokiem (8–5) i zagrywką (7–6).

 

Siatkarki trenera Stefano Lavariniego zakończyły fazę interkontynentalną na trzecim miejscu w tabeli z bilansem meczów 10–2. Awansowały do turnieju finałowego, który w dniach 20–23 czerwca zostanie rozegrany w Bangkoku w Tajlandii. Ich rywalem w ćwierćfinale będzie reprezentacja Turcji.

 

Polska – Chiny 0:3 (23:25, 15:25, 19:25)

 

Polska: Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Joanna Wołosz, Natalia Mędrzyk, Magdalena Jurczyk – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Katarzyna Wenerska, Malwina Smarzek, Olivia Różański, Martyna Czyrniańska. Trener: Stefano Lavarini.
Chiny: Xinyue Yuan, Linyu Diao, Xiangyu Gong, Yuanyuan Wang, Yingying Li, Mengjie Wu – Mengjie
Wang (libero) oraz Yushan Zhuang. Trener: Bin Cai.

 

Sędziowie: Stefano Cesare Stefano (Włochy) – Kang Joo-Hee (Korea Południowa).

 

WYNIKI i TABELA LIGI NARODÓW SIATKAREK 2024

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie