Uczczą pamięć wielkiego przyjaciela sportu. Jubileuszowa edycja Biegu Pamięci Piotra Nurowskiego

Robert IwanekInne
Uczczą pamięć wielkiego przyjaciela sportu. Jubileuszowa edycja Biegu Pamięci Piotra Nurowskiego
Fot. PAP
W niedzielę (23 czerwca) odbędzie się 10. edycja Biegu Konstancińskiego im. Piotra Nurowskiego

W najbliższą niedzielę (23 czerwca) obędzie się jubileuszowa, 10. edycja Biegu Konstancińskiego imienia Piotra Nurowskiego - wyjątkowego wydarzenia, podczas którego uczestnicy uczczą pamięć wielkiego przyjaciela sportu i prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, zmarłego tragicznie w Smoleńsku.

Piotr Nurowski urodził się 20 czerwca 1945 roku w Sandomierzu. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, ale swoje życie związał ze sportem, który pokochał jeszcze w latach młodzieńczych. Przez krótki czas był sprawozdawcą sportowym w radiu, a w 1972 roku został wiceprezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki ds. młodzieżowo-wychowawczych. Rok później, jako najmłodszy na świecie szef narodowego związku sportowego, został wybrany prezesem PZLA. Tę funkcję pełnił do 1976 roku oraz ponownie w latach 1978–1980.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Był dobrym człowiekiem". Wspomnienie o Piotrze Nurowskim

 

W lutym 2005 wybrany na stanowisko prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Funkcję tę pełnił społecznie, dając się poznać jako osoba życzliwa, uczynna, w pełni poświęcona polskiemu sportowi. Pięknym podsumowaniem jego pracy była sytuacja sprzed drugiej kadencji Piotra Nurowskiego na stanowisku szefa PKOl-u. Gdy startował do wyborów... nie miał kontrkandydatów, co najlepiej pokazuje, iż jego przywództwo w polskim ruchu olimpijskim nie podlegało dyskusji.

 

- Jest takie porzekadło, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale w tym przypadku możemy powiedzieć, że był to człowiek niezastąpiony - powiedział Marian Kmita, Dyrektor ds. Sportu Telewizji Polsat.

 

Piotr Nurowski, który w latach 90. rozpoczął współpracę z prezesem Zygmuntem Solorzem, miał zresztą ogromny wkład w powstanie i rozwój Polsatu i Polsatu Sport, który lubił nazywać swoim "oczkiem w głowie".

 

Nurowski zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Jako prezes PKOl był członkiem delegacji prezydenckiej, która leciała na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Po śmierci został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski oraz Orderem Zasługi Europejskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

- Kochał sport i kochał ludzi sportu. Był zawsze uśmiechnięty bardzo otwarty do zawodników, trenerów i działaczy. Gdy coś nie wychodziło, mówił: "Nie martw się, jutro będzie lepiej". I było lepiej - powiedział Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

 

Jubileuszowy, 10. Bieg Konstanciński im. Piotra Nurowskiego (działacz był mieszkańcem tej podwarszawskiej miejscowości) odbędzie się w najbliższą niedzielę (23 czerwca). Każdy, kto chciałby w nim wystąpić, może jeszcze zapisać się poprzez stronę internetową www.biegwkonstancinie.pl. W przypadku wolnych miejsc startowych zapisy będą również prowadzone w biurze zawodów (przy amfiteatrze) – w sobotę (22 czerwca) w godz. 15.00 – 19.00 oraz w niedzielę (23 czerwca) w godz. 8.00 – 9.30.

 

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie