Polacy awansowali do finału

Żużel
Polacy awansowali do finału
fot. PAP
Polacy awansowali do finału

Polscy żużlowcy zajęli w Manchesterze drugie miejsce w pierwszym półfinale zawodów Speedway of Nations, uznawanych za drużynowe mistrzostwa świata. Wygrali Szwedzi, a do sobotniego finału awansowali także trzeci Niemcy.

W Speedway of Nations, które w 2018 roku zastąpiły Drużynowy Puchar Świata, rywalizacja jest zbliżona do turnieju par. W każdym zespole może być trzech zawodników, z których dwóch bierze udział w wyścigu. W trakcie turnieju trener może dowolnie komponować parę. W polskim zespole wystąpili Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski i Dominika Kubera.

 

Zgodnie z przewidywaniami wtorkowy półfinał zdominowali Polacy i Szwedzi. Podopieczni trenera Rafał Dobruckiego przegrali tylko jeden wyścig, właśnie ze Szwedami, który zdobyli łącznie 38 pkt (Fredrik Lindgren 21, Jacob Thorssell 17). Biało-czerwoni wywalczyli 37 (Kubera 18, Zmarzlik 11, Janowski 8).

 

Zgodnie z regulaminem zespoły z trzeciej i czwartej pozycji - Niemcy (33 pkt) i Finowie (23) - spotkali się w dodatkowym wyścigu o trzecie miejsce premiowane awansem. Podobnie jak w fazie zasadniczej lepsi okazali się Niemcy i to Kai Huckenbeck oraz Norick Bloedorn pojadą w sobotnim finale. Kolejne miejsca zajęli Włosi - 21 pkt, Francuzi - 19 i Ukraińcy - 16.

 

W środę w drugim półfinale o awans będą walczyć: Australijczycy, Duńczycy, Amerykanie, Czesi, Łotysze, Słoweńcy i Norwegowie. Udział w finale mają zagwarantowany - jako gospodarze - Brytyjczycy.

 

W SoN Polacy nie zaznali jeszcze smaku zwycięstwa; trzykrotnie byli drudzy, raz uplasowali się na trzeciej pozycji. Pierwsze trzy edycje wygrali Rosjanie, którzy po agresji tego kraju na Ukrainę zostali wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji. W 2021 roku najlepsi byli Brytyjczycy, a w 2022 - Australijczycy. Biało-czerwoni w ubiegłym roku zdobyli za to Drużynowy Puchar Świata, który raz na trzy lata ma zastępować SoN.

PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie