- W tym roku Departament Logistyki Rozgrywek przy tworzeniu zestawu par rozpatrzył 44 uwagi i wnioski klubów. Dotyczyły one zarówno wymiany płyt boiska, remontów a także planowanych imprez zewnętrznych jak koncerty, maratony. Dodatkowym wyzwaniem było rozpatrzenie uwag związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży, które zgłosił sam organizator oraz Wojewoda Małopolski. Z tego względu np. Wisła Kraków jest zmuszona rozegrać trzy spotkania z rzędu poza Krakowem, gdyż jej stadion jest zajęty na potrzeby organizacji ŚDM - wyjaśnia Marcin Stefański, dyrektor logistyki rozgrywek w Ekstraklasie S.A.

 

Prawie cała runda zasadnicza została rozplanowana w systemie piątek-poniedziałek, nie licząc kolejek poprzedzających terminy FIFA na mecze reprezentacyjne oraz ostatniej serii spotkań. 30. kolejka będzie rozgrywana w ramach multiligi, podczas której osiem spotkań odbywa się o tej samej porze.

 

W rundzie finałowej multiliga dotyczy natomiast 36. i 37. kolejki. W tym przypadku w dwa dni zostaną rozegrane po cztery spotkania o jednej porze, w rozbiciu na Grupę A i B. Jedna z serii spotkań, 34., została zaś jako jedyna w całym sezonie wyznaczona na środę.

 

Szczegółowy plan transmisji meczów będzie ogłaszany z około miesięcznym wyprzedzeniem. Ze względu na udział klubów w kwalifikacjach do rozgrywek europejskich w lipcu Legia Warszawa będzie rozgrywać swoje mecze w soboty, a Cracovia, Piast Gliwice oraz Zagłębie Lubin w niedziele.

 

Terminarz sezonu 2016/2017 został po raz pierwszy przygotowany we współpracy z amerykańską firmą GotSoccer, która jest producentem oprogramowania odpowiedzialnego za zarządzanie m.in. terminarzem rozgrywek lig zawodowych - ProScheduler. GotSoccer jest największym dostawcą oprogramowania w USA, dostarczając rozwiązania do 28 organizacji państwowych, a przede wszystkim zawodowej lidze piłkarskiej - Major League Soccer (MLS). Dodatkowo GotSoccer był odpowiedzialny za stworzenie terminarza rozgrywek także w Szkockiej Premier Football League oraz Walijskiej Premier League.

 

Terminarz całego sezonu 2016/2017 można znaleźć TUTAJ.