Inne

OK! The World Games: Muaythai

Podczas The World Games 2017, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu, 4000 sportowców z całego świata powalczy o ponad 200 kompletów medali. Aż 12 z nich będzie można wywalczyć w karate: w konkurencji kata kobiet i mężczyzn oraz w pięciu kategoriach wagowych męskich i pięciu żeńskich w kumite.

 

Rys historyczny

 

„Karate to japońska sztuka walki” – to stwierdzenie wydaje się być tak oczywiste, jak fakt, że 2+2=4. Tymczasem jest inaczej… Karate to owszem sztuka walki, ale o chińskim rodowodzie!!! Nawet jej pierwotne japońskie tłumaczenie brzmiało: „chińskie ręce” (kara – chińskie; te – ręce). Obecnie Japończycy karate tłumaczą, jako „puste ręce”. Za ojczyznę dyscypliny uznaje się Okinawę – wyspę archipelagu Riukiu, która do Japonii włączona została dopiero pod koniec XIXw… Karate narodziło się na Okinawie za sprawą chińskich osadników w XIV wieku. Podstawą nowej sztuki walki było kung fu i formy miejscowe, celem nadrzędnym samoobrona bez użycia broni. Na przestrzeni wieków karate ulegało licznym przeobrażeniom. W tradycyjnej odmianie przedstawionej światu na pocz. XX wieku miało być tylko metodą kształtowania sprawności fizycznej wśród młodzieży, jednak już w roku śmierci głównego propagatora tej idei (red. Gichin Funakoshi, zm. 1957r.) odbyły się pierwsze mistrzostwa i karate w Japonii uznane zostało za sport.

 

Obecnie istnieje około 100 stylów karate. Począwszy od tych nawiązujących do tradycyjnej koncepcji „ciosu kończącego” (np. karate tradycyjne), po te o stricte sportowym charakterze. Skupimy się na tych drugich, bo to właśnie karate na zasadach World Karate Federation (WKF), będzie można oglądać na The World Games 2017, a za trzy lata po raz pierwszy także na igrzyskach olimpijskich
(w 2020 roku w Tokio).

 

Karate sportowe w Polsce

 

Początki karate w naszym kraju sięgają przełomu lat 60/70 XXw. Polski Związek Karate powstał w roku 1980. Obecnie zrzesza zawodników trenujących style shotokan, kyokushin i karate według zasad WKF. W 370 klubach trenuje około 8500 licencjonowanych zawodników. Biało-czerwoni plasują się w światowej czołówce. Ostatnie mistrzostwa Europy zakończyli z dorobkiem 2 brązowych medali.

 

Zasady w pigułce

 

Podczas The World Games w karate rozegrane zostaną dwie konkurencje:

 

1. Kata – czyli imitacja walki. Zawodnicy rozlosowani w pary toczą korespondencyjne pojedynki. Każdy indywidualnie na tatami (planszy o wymiarach 8x8m) prezentuje kata, czyli toczy pojedynek z wyimaginowanym rywalem. Musi zastosować techniki nożne, ręczne, zmienne pozycje, chodzenia, okrzyki (kiai) i oddechy (ibuki). Kata oceniane jest przez pięciu sędziów. Nie może być pomyłek, niedociągnięć technicznych, muszą być zachowane wszystkie wymagane pozycje. Zawodnik, który wygra korespondencyjny pojedynek w parze przechodzi do kolejnej rundy. Nie ma kategorii wagowych.

 

 

2. Kumite – jap. „spotkanie dłoni”, oznacza w karate po prostu pojedynek dwóch zawodników. Starcie trwa trzy minuty, chyba, że wcześniej któryś z zawodników uzyska ośmiopunktową przewagę. Ciosy punktowane są w następujący sposób: 1 punkt – tzw. yuko - za techniki ręczne, które dochodzą do celu, ale nie są wykonane z nadmiernym kontaktem; 2 punkty – tzw. waza-ari – kopnięcia na korpus, które dochodzą do celu, ale nie są wykonane z nadmiernym kontaktem; 3 punkty – ippon – za kontrolowane kopnięcia na jodan (poziom głowy). Przy równej liczbie punktów, wygrywa ten zawodnik, który zdobył pierwszy punkt w walce. Gdy było to trafienie równoczesne, a pojedynek zakończył się remisem, zwycięzcę wskazują sędziowie. Wygrany awansuje do kolejnej rundy. Przegrany czeka na dalsze rozstrzygnięcia. Jeśli jego pogromca awansował do finału, on walczy w repasażach. Występują kategorie wagowe.

 

Zawodnicy walczą w kimonach, tzw. „karate gi”. Na dłoniach mają niepełne rękawice – „napięstniki”, na goleniach i stopach – ochraniacze.

 

 

Karate na The World Games 2017

 

1. Podczas The World Games 2017 rywalizacja w karate odbędzie się w dniach 25-26 lipca we wrocławskim kompleksie GEM.

2. Przyznanych zostanie 12 kompletów medali – po jednym w konkurencji kata osobno w rywalizacji kobiet i mężczyzn i po pięć w różnych kategoriach wagowych żeńskich i męskich.

3. Na liście startowej każdej z kategorii pojawi się ośmiu zawodników lub zawodniczek – ścisła światowa czołówka.

4. Reprezentacja Polski liczyć będzie 11 osób: pięciu zawodników oraz sześć zawodniczek. Naszymi największymi nadziejami są w kumite Kamil Warda, Kamila Warda, Dorota Banaszczyk oraz Bartosz Mączka w kata.