PŚ w kolarstwie torowym: Trzecie miejsce Maksela w keirinie

Krzysztof Maksel zajął trzecie miejsce w keirinie, a mistrz świata Szymon Sajnok ukończył na piątej pozycji rywalizację w omnium w drugim dniu inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w kolarstwie torowym we francuskim Saint-Quentin-en-Yvelines.

Maksel w swojej serii eliminacyjnej był czwarty, ale awansował do drugiej fazy rywalizacji wygrywając wyścig repesażowy. W drugiej rundzie (półfinale) był w swojej serii drugi, ulegając tylko Edwardowi Dawkinsowi z Nowej Zelandii i awansował do czołowej szóstki. W finale pojechał bardzo odważnie i na finiszu zdołał wcisnąć się między rywali kończąc wyścig na trzeciej pozycji. Zwyciężył niespodziewanie Japończyk Yuta Wakimoto, którego Polak pokonał wcześniej dwukrotnie - w eliminacjach i w drugiej rundzie.

Startujący w tęczowej koszulce mistrza świata Sajnok rozpoczął rywalizację w wieloboju od 11. miejsca w wyścigu scratch, w kolejnej konkurencji (tempo-runda) był ósmy, a wyścig australijski ukończył również na 11. miejscu. Przed ostatnią konkurencją - wyścigiem punktowym był dopiero dziewiąty, ale nie zrezygnował z walki o poprawienie pozycji. Dwukrotnie udało mu się nadrobić okrążenie, co dało mu 40 punktów, kolejne czternaście zdobył walcząc na lotnych finiszach i awansował dzięki temu na piąte miejsce.

Zwycięzcą tej olimpijskiej konkurencji został Hiszpan Albert Torres Barcelo, który przed startem do ostatniej konkurencji był czwarty. Trzy nadrobione okrążenia i trzy wygrane lotne finisze dały mu jednak komfortową przewagę nad rywalami i zapewniły końcowe zwycięstwo w wieloboju.

Słabiej spisały się w sobotę reprezentantki Polski. Urszula Łoś odpadła w 1/8 finału sprintu i sklasyfikowana została na 16. pozycji, a siostry Daria i Wiktoria Pikulik na 11. miejscu ukończyły wyścig madison (parami).

Zawody w Saint-Quentin-en-Yvelines, które potrwają do niedzieli, inaugurują rywalizację o Puchar Świata w sezonie 2018/19. Cały cykl składa się z sześciu imprez. Kolejna już za tydzień w kanadyjskim Morton.