Miano najlepszej zawodniczki w 2018 roku dziennikarze zrzeszeni w Światowym Stowarzyszeniu Prasy Sportowej przyznali amerykańskiej gimnastyczce sportowej Simone Biles, natomiast zawodnika - wicemistrzowi świata z piłkarską reprezentacją Chorwacji Luce Modricowi.

 

Za najlepszą drużynę uznani zostali złoci medaliści mundialu piłkarze Francji. Impreza w Rosji otrzymała największą liczbę głosów w kategorii najlepsza impreza sportowa.

 

Przed polskimi siatkarzami znaleźli się piłkarze Francji, Chorwacji oraz Realu Madryt.

 

W plebiscycie wzięli udział dziennikarze prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych i fotoreporterzy z 87 krajów. Powstała w czasie Igrzysk VIII Olimpiady w Paryżu w 1924 roku organizacja zrzesza narodowe kluby dziennikarzy sportowych w 160 krajach świata.

 

Wyniki plebiscytu AIPS w 2018 roku:
          
          kobiety
          
           1. Simone Biles (USA/gimnastyka sportowa)                   427 głosów
           2. Ester Ledecka (Czechy/narciarstwo alpejskie i snowboard) 335
           3. Simona Halep (Rumunia/tenis)                             331
           4. Ada Hegerberg (Norwegia/piłka nożna)                     290
           5. Serena Williams (USA/tenis)                              260
           6. Mikaela Shiffrin (USA/narciarstwo alpejskie)             255
           7. Katie Ledecky (USA/pływanie)                             252
           8. Marit Bjoergen (Norwegia/biegi narciarskie)              207
           9. Ekaterini Stefanidi (Grecja/lekkoatletyka)               203
          10. Amandiene Leynaud (Francja/piłka ręczna)                 179
          
          mężczyźni
          
           1. Luka Modric (Chorwacja/piłka nożna)                      419 głosów
           2. Novak Djokovic (Serbia/tenis)                            337
           3. Roger Federer (Szwajcaria/tenis)                         290
           4. Kylian Mbappe (Francja/piłka nożna)                      282
           5. Lewis Hamilton (W. Brytania/Formuła 1)                   266
           6. Cristiano Ronaldo (Portugalia/piłka nożna)               234
           7. Kamil Stoch (Polska/skoki narciarskie)                   202
           8. Marcel Hirscher (Austria/narciarstwo alpejskie)          159
           9. LeBron James (USA/koszykówka)                            142
          10. Martin Fourcade (Francja/biathlon)                       119
          
          najlepszy zespół
          
           1. Francja/piłka nożna                                      887 głosów
           2. Chorwacja/piłka nożna                                    572
           3. Real Madryt/piłka nożna                                  360
           4. Polska/siatkówka mężczyzn                                315
           5. Irlandia/rugby                                           176
           6. Serbia/siatkówka kobiet                                  166
           7. Atletico Madryt/piłka nożna                              157
           8. Golden State Warriors/koszykówka                         146
           9. Hiszpania/koszykówka kobiet                              143
          10. Niemcy/kombinacja norweska                               119
          
          najlepiej zorganizowana impreza
          
           1. Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji                    974 głosy
           2. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu                703
           3. Turniej tenisowy w Wimbledonie                           498
           4. Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy                       455
          
          Dotychczasowi triumfatorzy plebiscytu:
          
          mężczyźni - Frank Taylor Trophy
          
          2018  Luka Modric (Chorwacja)               piłka nożna
          2017  Roger Federer (Szwajcaria)            tenis
          2016  Cristiano Ronaldo (Portugalia)        piłka nożna
          2015  Novak Djokovic (Serbia)               tenis
          2014  Manuel Neuer (Niemcy)                 piłka nożna
          2013  Mo Farah (W.Brytania)                 lekkoatletyka
          2012  Novak Djokovic (Serbia)               tenis
          2011  Novak Djokovic (Serbia)               tenis
          2010  Sebastian Vettel (Niemcy)             Formuła 1 
          2009  Roger Federer (Szwajcaria)            tenis
          2008  Rafael Nadal (Hiszpania)              tenis
          2007  Roger Federer (Szwajcaria)            tenis
          2006  Roger Federer (Szwajcaria)            tenis
          2005  Roger Federer (Szwajcaria)            tenis
          2004  Roger Federer (Szwajcaria)            tenis
          2003  Michael Schumacher (Niemcy)           Formuła 1 
          2002  Michael Schumacher (Niemcy)           Formuła 1 
          2001  Michael Schumacher (Niemcy)           Formuła 1 
          2000  Pieter van Hoogenband (Holandia)      pływanie
          1999  Tomas Dvorak (Czechy)                 lekkoatletyka 
          1998  Bjoern Daehlie (Norwegia)             narciarstwo klasyczne
          1997  Wilson Kipketer (Dania)               lekkoatletyka
          1996  Aleksander Popow (Rosja)              pływanie
          1995  Jonathan Edwards (W. Brytania)        lekkoatletyka
          1994  Michael Schumacher (Niemcy)           Formuła 1 
          1993  Linford Christie (W.Brytania)         lekkoatletyka
          1992  Witalij Szczerbo (WNP)                gimnastyka sportowa
          1991  Siergiej Bubka (ZSRR)                 lekkoatletyka
          1990  Lothar Matthaeus (Niemcy)             piłka nożna
          1989  Boris Becker (RFN)                    tenis
          1988  Siergiej Bubka (ZSRR))                lekkoatletyka
          1987  Stephen Roche (Irlandia)              kolarstwo
          1986  Boris Becker (RFN)                    tenis
          1985  Siergiej Bubka (ZSRR)                 lekkoatletyka 
          1984  Michel Platini (Francja)              piłka nożna
          1983  Michael Gross (RFN)                   pływanie
          
          kobiety - Evgen Bergant Trophy           
          
          2018  Simone Biles (USA)                    gimnastyka sportowa                   
          2017  Katinka Hosszu (Węgry)                pływanie
          2016  Katinka Hosszu (Węgry)                pływanie
          2015  Dafne Schippers (Holandia)            lekkoatletyka
          2014  Daria Domraczewa (Białoruś)           biathlon
          2013  Jelena Isinbajewa (Rosja)             lekkoatletyka
          2012  Jessica Ennis (W. Brytania)           lekkoatletyka
          2011  Federica Pellegrini (Włochy)          pływanie                        
          2010  Blanka Vlasic (Chorwacja)             lekkoatletyka            
          2009  Blanka Vlasic (Chorwacja)             lekkoatletyka
          2008  Jelena Isinbajewa (Rosja)             lekkoatletyka
          2007  Justine Henin (Belgia)                tenis
          2006  Justine Henin-Hardenne (Belgia)       tenis
          2005  Jelena Isinbajewa (Rosja)             lekkoatletyka
          2004  Kelly Holmes (W.Brytania)             lekkoatletyka
          2003  Justine Henin-Hardenne (Belgia)       tenis
          2002  Justine Henin-Hardenne (Belgia)       tenis
          2001  Swietłana Chorkina (Rosja)            gimnastyka sportowa
          2000  Inge de Bruijn (Holandia)             pływanie                    
          1999  Gabriela Szabo (Rumania)              lekkoatletyka
          1998  Larysa Łazutina (Rosja)               narciarstwo klasyczne
          1997  Martina Hingis (Szwajcaria)           tenis
          1996  Swietłana Mastierkowa (Rosja)         lekkoatletyka
          1995  Steffi Graf (Niemcy)                  tenis
          1994  Manuela Di Centa (Włochy)             narciarstwo klasyczne
          1993  Franziska van Almsick (Niemcy)        pływanie
          1992  Krisztina Egerszegi (Węgry)           pływanie
          1991  Monica Seles (Jugosławia)             tenis
          1990  Katrin Krabbe (Niemcy)                lekkoatletyka
          1989  Steffi Graf (RFN)                     tenis
          1988  Kristin Otto (NRD)                    pływanie
          1987  Steffi Graf (RFN)                     tenis
          1986  Heike Drechsler (NRD)                 lekkoatletyka
          1985  Marita Koch (NRD)                     lekkoatletyka
          1984  Marja-Liisa Kirvesniemi (Finlandia)   narciarstwo klasyczne
          1983  Jarmila Kratochvilova (Czechosłowacja)lekkoatletyka.