Liga Europy: Fenerbahce wygrało z Zenitem, sprawa awansu otwarta

Piłkarze Fenerbahce Stambuł wygrali z Zenitem St. Petersburg 1:0 (1:0) w pierwszym meczu 1/16 finału Ligi Europy. W pierwszej połowie przewaga gospodarzy była bardzo duża, ale udokumentowali ją zaledwie jednym golem. W drugiej części gry zawodnicy Ersuna Yanala natrafili już na większy opór przyjezdnych i zaliczki przed rewanżem nie udało się powiększyć.

Przed meczem uczczono pamięć byłego napastnika FC Nantes, tragicznie zmarłego Argentyńczyka Emiliano Sali. Podobnie będzie we wszystkich spotkaniach LE oraz Ligi Mistrzów w tym tygodniu.

Pierwsza część spotkania stała pod znakiem wielkiej przewagi gospodarzy wspieranych przez tysiące fanatycznych kibiców. Już pierwsze akcje Fenerbahce zwiastowały kłopoty, jakie będzie miał bramkarz Andriej Łuniow i obrońcy z St. Petersburga.

Bardzo groźnie było w 21. minucie, gdy Mauricio Isla mocno strzelał z pola karnego, ale jego uderzenie zostało zablokowane. Piłka wyszła na rzut rożny, a po nim gospodarze cieszyli się z gola. Dośrodkował Mathieu Valbuena, a w zamieszaniu na siódmym metrze przytomnością wykazał się Islam Slimani, który dał tureckiemu zespołowi prowadzenie.

Drużyna Rosji miała wielki problem z przedostaniem się na połowę rywala. Nastawiła się też na to, by wyjechać z Turcji z jak najmniejszą stratą, atakował więc bardzo rzadko. Ale jeden z takich "wypadów" mógł, a nawet powinien zakończyć się golem. Po faulu Mehmeta Topala Zenit miał rzut karny, jednak dobry strzał Roberta Maka doskonale obronił Harun Tekin. Po jego interwencji piłka odbiła się od poprzeczki,  spadła pół metra przed linią bramkową i wylądowała w rękach bramkarza.

W drugiej połowie gra była wyrównana. Zenit próbował wyrównać, gospodarze zdobyć kolejną bramkę, by mieć wyższą zaliczkę przed rewanżem, który zostanie rozegrany 21 lutego w Rosji. Ataki były jednak na tyle nieporadne, że defensywy obu ekip spokojnie sobie z nimi radziły. Goli już nie było, sprawa awansu do 1/8 finału jest więc otwarta.

Fenerbahce Stambuł - Zenit St. Petersburg 1:0 (1:0)

Bramka: Islam Slimani (21')

Żółte kartki: Mauricio Isla, Sadik Ciftpinar - Jaroslav Rokitski, Aleksandr Aniukow, Robert Mak

Fenerbahce: Harun Tekin - Mauricio Isla, Martin Skrtel, Sadik Ciftpinar, Hasan Ali Kaldirim - Jailson, Mehmet Topal, Eljif Ełmas (72' Andre Ayew) - Victor Moses (84' Alper Potuk), Mathieu Valbuena (90+3 Roman Neustaedter) - Islam Slimani

Zenit: Andriej Łuniow - Aleksandr Aniukow, Branislaw Ivanovic, Jaroslav Rokitski, Elmir Nabiullin (62' Igor Smolnikov) - Robert Mak (85' Claudio Marchisio), Wilmar Barrios, Matias Kranevitter, Hernani - Sebastian Driussi (76' Sardar Azmoun) - Artiom Dziuba

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2018/2019 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym PolsaciePlusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.