Projekt Warszawa zdobył Puchar Challenge siatkarzy!

Projekt Warszawa zdobył Puchar Challnge siatkarzy 2024.

Siatkarze Projektu Warszawa wywalczyli Puchar Challenge! W finałowej rywalizacji pokonali włoski klub Mint Vero Volley Monza. W pierwszym meczu na Torwarze wygrali 3:1, a w rewanżu w Italii do triumfu wystarczyło zwycięstwo w dwóch setach. Już po dwóch partiach zapewnili sobie triumf w rozgrywkach, a w drugim finałowym starciu również ograli rywali 3:1.

Gospodarze udanie rozpoczęli rewanżowe spotkanie. Gdy Gianluca Galassi popisał się asem serwisowym, prowadzili 11:7. Siatkarze Projektu odrobili straty (13:13) i rozpoczęła się wyrównana walka obu drużyn. Końcówka przyniosła sporo emocji. Artur Szalpuk atakiem po bloku wywalczył piłkę setową (23:24). W kolejnej akcji Bartłomiej Bołądź zatrzymał rywali blokiem, ale radość gości była przedwczesna... Po weryfikacji sędziowie orzekli dotknięcie siatki. Rozpoczęła się rywalizacja na przewagi, którą siatkarze Projektu zakończyli... punktowym blokiem (25:27).

Początek drugiego seta to koncertowa gra Projektu Warszawa (2:9). Goście byli skuteczniejsi w ataku, punktowali blokiem i utrzymywali wyraźną przewagę. Asa dołożył Jurij Semeniuk (10:17) i goście zaczynali kontrolować sytuację. W końcówce różnica wzrosła do dziesięciu oczek (12:22). Bołądź wywalczył piłkę setową (14:24), a po serwisie rywali w siatkę triumf Projektu w Pucharze Challenge stał się faktem (16:25).

Siatkarze Projektu wywalczyli trofeum, ale mecz trzeba było dograć. Przed trzecim secie trenerzy obu ekip dokonali zmian w składach. Emocje opadły, a rywalizacja obu ekip przypominała spotkanie towarzyskie. W trzeciej odsłonie ożywili się gospodarze, którzy pewnie wygrali 25:17. W czwartej partii oglądaliśmy wyrównaną rywalizację obu drużyn. Końcówka należała jednak do siatkarzy Projektu. Igor Grobelny wywalczył piłkę meczową, a po chwili Karol Borkowski zakończył mecz skutecznym atakiem (22:25).

Skrót meczu Monza - Projekt:

Najwięcej punktów: Nik Mujanović (17), Ran Takahashi (12), Eric Loeppky (10) – Monza; Bartłomiej Bołądź (13), Jurij Semeniuk (10), Linus Weber (10) – Projekt. Mocną bronią drużyny z Warszawy był blok (5–14). MVP: Jurij Semeniuk.

Projekt Warszawa został czwartym polskim klubem w męskiej siatkówce, który wywalczył europejski puchar. Wcześniej trofea wygrywały: Płomień Milowice (Puchar Mistrzów 1978), Tytan AZS Częstochowa (Puchar Challenge 2012) oraz Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (Liga Mistrzów 2021, 2022, 2023).

Mint Vero Volley Monza – Projekt Warszawa 1:3 (25:27, 16:25, 25:17, 22:25)

Monza: Fernando Kreling, Eric Loeppky, Gabriele Di Martino, Arthur Szwarc, Stephen Maar, Gianluca Galassi – Marco Gaggini (libero) oraz Thomas Beretta, Ran Takahashi, Petar Visić, Nik Mujanović, Francesco Comparoni, Diego Frascio, Flavio Morazzini. Trener: Massimo Eccheli.
Projekt: Artur Szalpuk, Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź, Kevin Tillie, Yurii Semeniuk, Jan Firlej – Damian Wojtaszek (libero) oraz Linus Weber, Jędrzej Gruszczyński (libero), Igor Grobelny, Jakub Kowalczyk, Maciej Stępień, Karol Borkowski. Trener: Piotr Graban.

Finał Pucharu Challenge siatkarzy 2024 - wyniki i skróty meczów:

2024-02-21: Projekt Warszawa – Mint Vero Volley Monza 3:1 (25:18, 21:25, 25:18, 25:19)
2024-02-27: Mint Vero Volley Monza – Projekt Warszawa 1:3 (25:27, 16:25, 25:17, 22:25).