Sanchez wygrał pierwszy etap wyścigu Dookoła Kraju Basków

Hiszpan Luis Leon Sanchez z ekipy Astana wygrał w miejscowości Markina-Xemein pierwszy etap i został liderem wyścigu kolarskiego Dookoła Kraju Basków. Na finiszu wyprzedził towarzysza ucieczki swojego rodaka Daniela Navarro (Cofidis).

Grupa z faworytami wyścigu przyjechała do mety tuż za nimi, a trzecie miejsce zajął Australijczyk Simon Gerrans (Orica).

Wyścig, posiadający najwyższą kategorię UCI World Tour, ma silną obsadę. Na starcie stanęli m.in. dwaj kandydaci do podium w Tour de France - Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar) i Hiszpan Alberto Contador (Tinkoff). Będzie to ich drugie bezpośrednie starcie w tym sezonie. W marcu w wyścigu Dookoła Katalonii zwyciężył Quintana, wyprzedzając Hiszpana zaledwie o siedem sekund.

Contador triumfował w Kraju Basków trzykrotnie - w 2008, 2009 i 2014 roku. Jeśli ponownie zwycięży, wyrówna rekord imprezy należący do innego Hiszpana Jose Antonio Gonzaleza, ścigającego się w latach 70. XX wieku.

Dookoła Kraju Basków składa się z sześciu etapów. W piątek rozegrany zostanie królewski odcinek z Orio do Mont Arrate. Rywalizacja zakończy się w sobotę jazdą indywidualną na czas w Eibar (16,5 km).

W tegorocznej edycji Polacy nie startują. Dwa lata temu Michał Kwiatkowski zajął w klasyfikacji generalnej drugie miejsce.

Wyniki 1. etapu, Etxebarria - Markina-Xemein (144 km) oraz klasyfikacja generalna: