PŚ w kajakarstwie: Podium żeńskiej czwórki

Kobieca czwórka, w składzie: Marta Walczykiewicz, Edyta Dzieniszewska-Kierkla, Karolina Naja i Ewelina Wojnarowska, zajęła w Duisburgu trzecie miejsce w wyścigu na 500 m w pierwszych w tym roku zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie.

W niedzielnych przedpołudniowych finałach tylko jedna polska osada stanęła na podium. Walczykiewicz (KTW Kalisz), Dzieniszewska-Kierkla (Sparta Augustów), Naja (AZS AWF Gorzów), Wojnarowska (Warta Poznań) ukończyły olimpijską konkurencję K4 na 500 m za Ukrainkami i Białorusinkami.

W K1 na 500 m Polki wystąpiły tylko w finale B, który wygrała Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz), a druga była Wojnarowska.

Regaty w Duisburgu są też wewnętrzną rywalizacją o miejsce w osadach, które wystąpią w Rio de Janeiro, gdyż w zawodach PŚ narodowe federacje mogą wystawić po dwie załogi w każdej konkurencji.

W C2 na 1000 m kwalifikację olimpijską podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata wywalczyli Piotr Kuleta (AZS Politechnika Opole) i Marcin Grzybowski (Posnania), ale w Niemczech zdołali awansować tylko do finału B, który wygrali. Druga z polskich osad Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn) - Michał Kudła (Posnania) była czwarta w finale A, tracąc do podium zaledwie 0,22 s. Polacy pozostawili za sobą m.in. dwie załogi z Węgier oraz Niemców. Zwyciężyli Ukraińcy Dmitro Janczuk i Taras Miszczuk.

Podobna rywalizacja o miejsce w K1 na 200 m toczy się pomiędzy Pawłem Kaczmarkiem (AZS AWF Gorzów Wlkp.) a Denisem Ambroziakiem (KSC Olsztyn). Kaczmarek uplasował się na drugim miejscu w finale B, z kolei Ambroziak też był drugi, ale w finale C.

Najlepiej spośród kajakarzy spisał się Martin Brzeziński (Zawisza Bydgoszcz), który w jedynce na 500 m (dystans nieolimpijski) był szósty, a Paweł Florczak (Dojlidy Białystok) w tej samej konkurencji zajął siódmą pozycję w finale B.

Męska czwórka, w składzie Brzeziński, Bartosz Stabno (Posnania), Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok) i Norbert Kuczyński (Wiskord Szczecin), na 1000 m zakwalifikowała się do finału B, ale nie ukończyła wyścigu.

W finale jedynek kanadyjkarzy na 200 m Michał Łubniewski (Stomil Poznań), któremu kilka dni temu nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej, zajął dziewiątą lokatę. W C1 na 500 m (konkurencja nieolimpijska) Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów) był drugi w finale B.

Po południu rozegrane zostaną finały czwórek na 200 m oraz wyścigi na 5000 m.

W sobotę cztery żeńskie osady stanęły na podium; w jedynkach na 1000 m triumfowała Dzieniszewska-Kierkla, Mikołajczyk i Naja były drugie w K2 na 500 m, Anna Puławska (AZS AWF Gorzów), Dominika Włodarczyk (Baza Mrągowo) zajęły drugą lokatę w K2 na 200 m, a Walczykiewicz przypłynęła trzecia w K1 na 200 m.