Turniej w Tokio: Iran pokonał Japonię po zaciętym boju

W spotkaniu kończącym czwartą kolejkę zmagań turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro siatkarze Japonii przegrali z Iranem 1:3. Porażka w starciu z podopiecznymi Raula Lozano ograniczyła do minimum szanse gospodarzy imprezy na awans na igrzyska.

Japończycy we wcześniejszych meczach pokonali Wenezuelę (3:1), a ponieśli porażki w konfrontacjach z Chinami (0:3) i Polską (0:3). Persowie pokonali Australię (3:0) i Kanadę (3:2) i ulegli 0:3 reprezentacji Francji.

Podopieczni  Raula Lozano odnieśli w starciu z gospodarzami trzecie zwycięstwo, ale triumf ten nie przyszedł im łatwo: to było ciężkie, bardzo zacięte starcie. Już pierwsza partia miała wyrównany przebieg, Japończycy tracili na drugiej przerwie dwa punkty, ale w końcówce skuteczniejsi byli Persowie. Drugi set to dużo lepsza gra gospodarzy i błędy Irańczyków, co zaowocowało wynikiem 25:19, wyrównującym stan meczu. W trzeciej partii gospodarze przeważali na początku (10:8), ale później to Persowie wygrali pięć kolejnych akcji (10:13), mimo ambitnej postawy gospodarze nie zdołali już dogonić rywali. W secie numer cztery rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta, siatkarze trenera Lozano wygrali ją dopiero po rywalizacji na przewagi (25:27), dzięki czemu triumfowali również w całym meczu.

Japonia – Iran 1:3 (20:25, 25:19, 22:25, 25:27)

Japonia: Shimizu (23), Ishikawa (18), Dekita (4), Tomimatsu (5), Fukatsu, Yanagida - Nagano Libero) oraz Yoneyama (11), Sekita i Kuryiama (1).