Belgia zagra z Walią blisko swojej granicy

Piłka nożna
Belgia zagra z Walią blisko swojej granicy
fot. PAP/EPA

Belgowie cieszą się, że mecz 1/4 finału piłkarskich mistrzostw Europy z Walią zostanie rozegrany w położonym tylko 20 kilometrów od granicy z ich krajem Lille. Z francuskim miastem związany jest kapitan zespołu "Czerwonych Diabłów" Eden Hazard.

Urodzony w Walonii Hazard przeniósł się do stolicy departamentu Nord w wieku 14 lat, kiedy rozpoczął treningi w szkółce piłkarskiej Lille OSC. W klubie pozostał przez siedem kolejnych sezonów aż do 2012 roku.

"Jestem bardzo szczęśliwy z tego, że zagramy w Lille. Znam to miasto bardzo dobrze" - powiedział w niedzielę 25-letni pomocnik, który podkreślił, że mecz będzie miał dla niego specjalne znaczenie.

"Nigdy nie grałem na nowym stadionie i byłem naprawdę zmotywowany, aby tam wystąpić" - dodał strzelec bramki i najlepszy zawodnik meczu 1/8 finału z Węgrami.

"Eden zagrał świetne spotkanie, bo bardzo chciał pojechać do Lille - w końcu będzie się tam czuł jak w domu" - żartował po zwycięstwie nad Madziarami trener zespołu Marc Wilmots.

Zarówno selekcjoner, jak i kapitan drużyny wyrazili również przekonanie, że w związku z piątkowym meczem francuskie miasto wypełni się belgijskimi kibicami.

"Tamtejszy stadion ma 50 tysięcy miejsc, ale myślę, że nasi kibice szczelnie by go wypełnili nawet gdyby miał ich 150 tysięcy" - zapewnił Wilmots.

Belgijskie media również zachęcają kibiców do przyjazdu na mecz i żywiołowego dopingu.

"Lille to nasza tajna broń! To miasto zaraz przy naszej granicy musi stać się czarno-żółto-czerwone, szczególnie że będzie to piątkowy, wakacyjny wieczór. Niech będzie to największe piłkarskie święto w naszej historii" - pisze flamandzka gazeta "Het Nieuwsblad".

Mistrzostwa Europy cieszą się w Belgii ogromną popularnością. Transmisje z meczu z Węgrami obejrzało w telewizji blisko cztery miliony osób, czyli ponad 1/3 wszystkich mieszkańców kraju, a ostatnie bilety na spotkanie z Walią wyprzedały się w poniedziałek w kilkanaście minut.

W przeszłości Lille (nid. Rijsel) było jednym z głównych, obok Brugii i Gandawy, ośrodków miejskich Flandrii, i podobnie jak one odznacza się pełną flamandzkich akcentów architekturą oraz tradycjami piwnymi.

Mecz 1/4 finału mistrzostw Europy pomiędzy Belgią a Walią zostanie rozegrany w piątek o godzinie 21.00 na Stade Pierre Mauroy w Lille. Transmisja w Polsacie, Polsacie Sport i Polsacie Sport 2.

JP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze