Trzy remisy w fazie grupowej Euro 2016 zmusiły trenera Portugalczyków, Fernando Santosa, do znaczących zmian w składzie na mecz 1/8 z Chorwacją. Rotacja nastąpiła m.in na środku obrony, gdzie Ricardo Carvalho zastąpił oglądający do tej pory mecze z ławki rezerwowych, Jose Fonte. Kapitan Southampton w swoim premierowym meczu na turnieju we Francji rozegrał 120 minut. Do 117 minuty utrzymywał się bezbramkowy remis.

 

Mecz ten zyskał rozgłos ze względu na to, że właśnie przez ponad 116 minut żadna ze stron nie oddała ani jednego celnego strzału. Jednym z odpowiedzialnych za taki stan rzeczy był właśnie Jose Fonte, jednak można go postrzegać w tej kwestii jako pozytywnego winowajcę. Za brak strzałów nie można oskarżać jedynie mało skutecznej chorwackiej ofensywy, ale również przyzwoity występ pary stoperów Fonte - Pepe. Co prawda w końcówce zawodnik miał problemy z upilnowaniem Nikoli Kalinicia, jednak  ogólny obraz 120 minut w wykonaniu 32-latka można ocenić jako wykorzystaną szansę.

 

Poza sportową rywalizacją między stoperami niemałe znaczenie może mieć również czynnik.. nazwiska. Jose Fonte w reprezentacyjnej koszulce ma na koncie 9 występów, a Ricardo Carvalho 75. Oprócz tego Carvalho (obecnie AS Monaco)jest kojarzony z takimi drużynami jak Porto, Chelsea i Real Madryt. Kiedy Carvalho po zdobyciu trzech mistrzostw Anglii przenosił się z Chelsea do Realu Madryt, Jose Fonte pomagał Southampton wydostać się z League One. Jednak teraz Fonte gra w Premier League, jest liderem swojego zespołu i tydzień w tydzień mierzy się z napastnikami ligi angielskiej. - Mecz z Węgrami był dla mnie ogromnie ważny, ponieważ było to moje pierwsze spotkanie na tak dużym turnieju. Jeśli trener uzna to za dobre rozwiązanie, jestem gotowy do następnego meczu - mówił po pokonaniu Chorwatów Fonte.

 

Jednak portugalska prasa przed meczem z Polakami donosi, że po meczu nieobecności do składu wróci Ricardo Carvalho. Czy doniesienia się potwierdzą przekonamy się na ok. godzinę przed meczem Polska - Portugalia. Składy obu drużyn będziecie mogli sprawdzić na Polsatsport.pl.

 

Ćwierćfinałowe spotkanie Polska - Portugalia rozpocznie się o godzinie 21 na Stade Velodrome w Marsylii.