Rio 2016: Rosolski dostał "dziką kartę"

Inne
Rio 2016: Rosolski dostał "dziką kartę"
fot. PAP

Kajakarz Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok) otrzymał od międzynarodowej federacji (ICF) "dziką kartę" i wystąpi na igrzyskach olimpijskich - poinformował prezes PKZkaj Józef Bejnarowicz. Zawodnik popłynie w konkurencji K1 na 1000 m.

"Do 18 lipca narodowe federacje miały obowiązek potwierdzić składy i oddać niewykorzystane miejsca. Gdyby nie wysłały zawodników, którzy mieli kwalifikację, to wówczas groziłyby dyskwalifikacje. Federacje robią to najczęściej zwykle na ostatnią chwilę, choć wiedzą już znacznie wcześniej, że będą rezygnować. W ten sposób trochę ograniczają możliwości dobrego przygotowania się dla innych zawodników, którzy te dzikie karty otrzymają" - wyjaśnił Bejnarowicz.

Jak dodał, związek był przygotowany na taką ewentualność, dlatego Rosolski oraz inny zawodnik bez kwalifikacji - Bartosz Stabno przygotowywali się do ewentualnego startu na igrzyskach. Obecnie Rosolski trenuje w Wałczu z Pawłem Kamińskim (wystąpi w K1 na 200 m) oraz żeńską reprezentacją. Bejnarowicz liczy, że kajakarz białostockiego klubu ma szansę na dobry wynik na igrzyskach.
To młody i bardzo ambitny zawodnik. Myślę, że stać go na finał A, a miejsce w pierwszej szóstce będzie dużym sukcesem.
25-letni Rosolski próbował wywalczyć olimpijską przepustkę podczas majowych regat kwalifikacyjnych w Duisburgu. W finałowym biegu w K1 na 1000 m zajął piąte miejsce, a tylko dwaj najlepsi zawodnicy uzyskali prawo startu w Rio de Janeiro. Na tegorocznych mistrzostwach Europy w osadzie K4 na 1000 m wywalczył brązowy medal. Reprezentacja kajakarzy (w sprincie i slalomie) liczyć będzie 15 zawodników.

Cztery lata temu reprezentacja kobiet otrzymała od międzynarodowej federacji "dziką kartę". Dzięki dodatkowemu miejscu Polki mogły wystartować w czwórce na 500 m. Na torze w podlondyńskim Eton zajęły czwarte miejsce, tracąc do podium zaledwie 0,2 sekundy.

Skład reprezentacji na igrzyska:

sprint
kobiety
K1 200 m - Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz)
K1 500 m – Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań)
K2 500 m – Karolina Naja (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz)
K4 500 m – Walczykiewicz, Naja, Mikołajczyk, Edyta Dzieniszewska-Kierkla (Sparta Augustów)

mężczyźni
K1 200 m – Paweł Kaczmarek (AZS AWF Gorzów Wlkp.)
K1 1000 m - Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok)
C1 1000 m – Tomasz Kaczor (Warta Poznań)
C2 1000 m – Michał Kudła (Posnania), Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn)

slalom
kobiety
K1 - Natalia Pacierpnik (KKK Kraków)

mężczyźni
K1 – Maciej Okręglak (Start Nowy Sącz)
C1 - Grzegorz Hedwig (Start Nowy Sącz)
C2 – Marcin Pochwała, Piotr Szczepański (obaj KKK Kraków)

ch, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze