Rio 2016: Pierwszy złoty medal dla Wietnamu w historii!

Sporty walki

Hoang Xuan Vinh sięgnął po złoty medal IO w strzelaniu z 10 metrów z pistoletu pneumatycznego. Został tym samym pierwszym Wietnamczykiem w historii, który został mistrzem olimpijskim.

Wietnam do tej pory mógł cieszyć się z dwóch srebrnych medali: w 2000 roku Trần Hiếu Ngân dotarła do finału taekwondoo w kategorii 57 kilogramów, a Hoàng Anh Tuấn powtórzył jej wyczyn, tyle że w podnoszeniu ciężarów kategorii 56 kilogramów. Jak widać po kolejnych ośmiu latach przyszła pora na kolejne miłe zaskoczenie. Tym razem autorem niespodzianki został Hoàng Xuân Vinh, który sięgnął po historyczny, złoty krążek w strzelaniu z 10 metrów z pistoletu pneumatycznego.

42-latek zmierzył się w finale z ulubieńcem gospodarzy Felipe Almeidę Wu. Ich walka była bardzo zacięta - ostatecznie wygrał ją Wietnamczyk, ale minimalnie. Vinh wyprzedził Brazylijczyka o... 0,4 punktu! Ostatnie miejsce na podium zajął Chińczyk Wei Pang. Jedyny startujący Polak Piotr Daniluk odpadł już w kwalifikacjach.

Co ciekawe Vinh był blisko medalu już cztery lata temu. Zabrakło mu wtedy... 0,1 punkty do brązowego krążka.