Klątwa przełamana! Lechia wygrała przy Kałuży

Lechia Gdańsk pierwszy raz od 55 lat wygrała z Cracovią na stadionie przy Kałuży w Krakowie! W meczu inaugurującym 8. kolejkę Lotto Ekstraklasy zwycięstwo podopiecznym Piotra Nowaka dał Marco Paixao.

Ostatni raz gdańszczanie wygrali przy Kałuży 26 kwietnia 1961 roku. Od tego czasu Lechia nie wygrała w Krakowie z Cracovią! Udało się to w meczu wyjazdowym w 2009 roku, kiedy biało-zieloni rozbili rywala aż 6:2, ale to spotkanie było rozgrywane w Sosnowcu. Cel na ten mecz był prosty – przełamanie klątwy.

Zaczęło się jednak od ostrzeżenia ze strony gospodarzy. Piłka po strzale Mateusza Szczepaniaka trafiła w słupek bramki Vanji Milinkovicia-Savicia. Później kontrolę nad spotkaniem objęła Lechia, co potwierdziła w 18. minucie. Rafał Wolski dograł do Flavio Paixao, który w świetnej sytuacji skiksował. Z odsieczą przybył… jego brat Marco i wyprowadził gdańszczan na prowadzenie.

Po przerwie „Pasy” poprawiły swoją grę i starały się doprowadzić do wyrównania. Brakowało jednak konkretów. Lechia skupiła się na zabezpieczeniu dostępu do własnej bramki. Utrzymanie korzystnego rezultatu było dla drużyny Piotra Nowaka rewanżem za mecz z poprzedniego sezonu. Wtedy Cracovia w ostatniej kolejce wygrała 2:0 i kosztem gdańszczan zagrała w Lidze Europy. To już czwarte spotkanie podopiecznych Jacka Zielińskiego bez zwycięstwa w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy.

Cracovia - Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)

Bramka: 0:1 Marco Paixao (17).

Cracovia: Grzegorz Sandomierski - Deleu , Hubert Wołąkiewicz (26. Piotr Malarczyk), Piotr Polczak, Tomasz Brzyski (70. Krzysztof Piątek) - Jakub Wójcicki, Damian Dąbrowski, Miroslav Covilo, Marcin Budziński, Erik Jendrisek (46. Mateusz Wdowiak) - Mateusz Szczepaniak.

Lechia Gdańsk: Vanja Milinkovic-Savic - Grzegorz Wojtkowiak, Joao Nunes, Mario Maloca, Jakub Wawrzyniak (74. Rafał Janicki) - Flavio Paixao, Milos Krasic, Marco Paixao, Simeon Sławczew, Rafał Wolski (71. Michał Chrapek) - Grzegorz Kuświk (23. Lukas Haraslin).

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork).

Widzów: 8 000.