Poznań młodzieżą stoi! Najlepsi trenerzy Europy zawitali do Wielkopolski

Piłka nożna

Już po raz siódmy w Poznaniu odbyła się międzynarodowa konferencja trenerów i ekspertów piłkarskich. Hala Arena zgromadziła setki zainteresowanych, a spotkanie tradycyjnie zwieńczył turniej Lech Cup, w którym rywalizowali chłopcy do lat 12. Zwyciężyli juniorzy Bayernu Monachium.

Głównym tematem konferencji było szkolenie młodych piłkarzy. Dużo do powiedzenia mieli europejscy trenerzy z czołowych szkółek i Akademii na Starym Kontynencie. Całe wydarzenie gościł u siebie Lech Poznań.

 

- Musimy się cały czas rozwijać, ale i dzielić wiedzą, po to by mniejsze kluby w przyszłości rozwijały dla nas zawodników -  stwierdził wiceprezes Lecha Piotr Rutkowski.

 

- Dzisiaj problemem jest to, że młodzież nie gra w piłkę. Kiedyś było łatwiej wyszkolić zawodnika – dodał trener rezerw Lecha Poznań Ivan Djurdjević

 

Gwiazdą konferencji był niewątpliwie Paulo Leitao – były dyrektor Akademii Sportingu Lizbona, który nadzorował rozwój takich gwiazd jak Luis Figo czy Cristiano Ronaldo.

 

- Trenowałem w swoim życiu piłkarzy równie dobrych jak Figo i Cristiano, a nawet lepszych. Wszystko jednak zweryfikowało życie. Jedni są teraz na szczycie inni nie – powiedział Portugalczyk.

 

Ponadto swoje recepty na tworzenie dobrych zawodników zdradzili szkoleniowcy z Akademii Dinama Zagrzeb i Sparty Praga.

 

- Na to potrzeba wiele czasu. Okresu około 10 lat. Trzeba wybrać odpowiedniego chłopca, opracować dla niego odpowiedni program, znaleźć właściwego trenera. Ważna jest również infrastruktura, zapewniająca dogodne warunki. Kluby takie jak Dinamo często wykorzystują takich młodych zawodników i dają im szansę w pierwszej drużynie – zdradził nam Ivan Kepcija, trener Akademii, z której wyszli m.in. Luka Modrić czy Alen Halilović.

 

Poznańska szkółka cieszy się mianem najlepszej w Polsce, a co za tym idzie pracują tam profesjonaliści, w tym znani z Ekstraklasy lub też reprezentacji Polski szkoleniowcy.

 

- Praca w Akademii to raj na ziemi. Nie ma porównania z seniorską piłką. Młode osoby są bardzo plastyczne, zawsze chcą, nie widzą przeszkód – mówił szef szkolenia Akademii Lecha Poznań Rafał Ulatowski.

 

Podczas konferencji prezentowano nowe techniki szkolenia młodzieży, a imprezę zwieńczył turniej Lech Cup. Do stolicy Wielkopolski przyjechały takie europejskie marki jak Bayern Monachium, Chelsea czy Manchester City. Najlepsi okazali się Bawarczycy. Młodzi zawodnicy szkółki Lecha zajęli siódme miejsce.

 

Cały materiał w załączonym wideo.

Igor Marczak, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze