Trudne zadanie przed nowym szefem Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej

Lekkoatletyka
Trudne zadanie przed nowym szefem Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej
fot. PAP

Dmitrij Szliachtin został ponownie wybrany prezydentem Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej. Funkcję objął tymczasowo w styczniu, gdy miał dokończyć kadencję Walentina Bałachniczewa, który w lutym ubiegłego roku podał się do dymisji z powodu skandalu dopingowego.

Wskazywana przez media jako główna faworytka w wyścigu o fotel szefa tego związku Jelena Isinbajewa wycofała swoją kandydaturę, tłumacząc się chęcią uniknięcia konfliktu interesów. W środę dwukrotna mistrzyni olimpijska w skoku o tyczce została przewodniczącą rady nadzorczej Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA).

 

Szliachtin otrzymał 36 głosów, o pięć więcej niż Andriej Silnow. Teraz czeka go czteroletnia kadencja. Pierwotnie zapowiadał, że nie będzie się ubiegał o reelekcję ze względu na inne swoje zobowiązania, ale zmienił zdaniem. Jest też prezesem piłkarskiego klubu Krylia Sowietow i wiceprezesem hokejowej drużyny Łada Togliatti.

 

49-letni działacz ma trudne zadanie wydźwignięcia rosyjskiej lekkoatletyki z kryzysu związanego ze skandalem dopingowym. W listopadzie ubiegłego roku Międzynarodowa Agencja Antydopingowa (WADA) przybliżyła kulisy procederu korupcyjnego w tym kraju. Działacze mieli manipulować wynikami badań antydopingowych w zamian za łapówki od sportowców. W ogniu krytyki znalazło się m.in. moskiewskie laboratorium, któremu odebrano akredytację WADA; zamieszani w aferę mieli być nawet urzędnicy państwowi. Z czasem wychodziły kolejne przykłady wykroczeń.

 

Po rekomendacji WADA Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zawiesiło Rosję w prawach członka. W sierpniowych igrzyskach w Rio de Janeiro nie wystąpili wszyscy sportowcy "Sbornej" w tej dyscyplinie, poza trenującą w USA skoczkinią w dal Darią Klisziną.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze