Z podniesioną głową! Polacy przegrali z Norwegią, ale pokazali pazur

Piłka ręczna
graf. Polsat Sport

W swym pierwszym meczu w finałach MŚ we Francji odmieniona reprezentacja Polski zmierzyła się z Norwegią. Po niesamowitej walce do ostatnich minut Polacy co prawda ulegli Skandynawom 20:22, ale pokazali, że drzemie w nich ogromny potencjał. Ze znakomitej strony zaprezentował się Adam Malcher, który bronił na świetnej, ponad 40-procentowej skuteczności!

Tałant Dujszebajew zabrał do Nantes, gdzie podczas fazy grupowej MŚ 2017 będą stacjonowali Polacy, aż 10 graczy, którzy mogli zadebiutować na wielkiej imprezie. Obok rezygnacji wielu gwiazd reprezentacji, które zdecydowały się zakończyć reprezentacyjną karierę, szkoleniowiec kadry musiał poradzić sobie z plagą kontuzji, która wykluczyła między innymi Michała Jureckiego, Kamila Syprzaka czy w ostaniej chwili Mariusza Jurkiewicza. Dlatego z zespołu, który przed rokiem przegrał z Norwegami 28:30 zostaly już tylko strzępy, a konkretnie czterech graczy, którzy pamiętali tę porażkę. Byli to skrzydłowi Michał Daszek i Przemysław Krajewski, rozgrywający Piotr Chrapkowski oraz obrotowy Maciej Gębala, który na Euro w Polsce grał jednak "ogony".

Odmłodzona reprezentacja Polski weszła w mecz bez większych skrupułów, a co najważniejsze z mądrością i spokojem. Skuteczne interwencje Adama Malchera oraz dwie bramki Tomasza Gębali zaskoczyły Norwegów, którzy spieszyli się, by odrobić niewielkie straty. Biało-Czerwoni, za sprawą dobrze i długo rozgrywanych ataków, toczyli wyrównaną grę z faworyzowanymi rywalami. Jedynym mankamentem spotkania była duża ilość przewinień w ataku po obu stronach boiska.

Po kwadransie o czas poprosił trener Talant Dujszebajew. Jego rady przyniosły efekt w postaci dwóch z rzędu trafień Michała Daszka. W dalszym ciągu na przyzwoitym procencie skuteczności grał Malcher, czym zagrzewał resztę zespołu do walki (7:6; 19 min.). Po stronie Norwegów dobrze prezentował się Espen Lie Hansen, mający w tym momencie trzy bramki na swoim koncie.

Problemem była ilość strat, bowiem w pierwszej połowie Polacy zanotowali ich aż dziesięć. Na szczęście dobrze funkcjonowała defensywa, dzięki czemu wynik oscylował wokół remisu. W grze Biało-Czerwonych widoczna była walka i determinacja, by pokazać się z jak najlepszej strony. Efekt tego był zadowalający, a do szatni oba zespoły schodziły przy stanie 10:12.

Po przerwie podopieczni Dujszebajewa nie spuścili z tonu. Na słowa pochwały zasługiwała współpraca z obrotowym i postawa Marka Daćko. Spotkanie zamieniło się jednak w pojedynek bramkarzy. Do skuteczności Malchera postanowił dostosować się Espen Christensen, choć po trafieniu Tomasza Gębali na tablicy widoczny był remis (13:13; 37 min.).

Szwajcarscy sędziowie nie pozwalali na agresywną postawę i pilnowali przestrzegania przepisów, dzięki czemu nie wprowadzali dodatkowej nerwowości. Biało-Czerwoni znakomicie wykorzystywali grę w przewadze, a niezawodny był Michał Daszek, który oddając sześć rzutów utrzymywał stuprocentową skuteczność.

Kibice byli świadkami widowiska na dobrym poziomie, które miało rozstrzygnąć się w samej końcówce. Na czternaście minut przed ostatnim gwizdkiem swoją drugą bramkę zdobył Rafał Przybylski, czym doprowadził do kolejnego remisu (18:18). Najważniejszy był jednak fakt, że wypracowanie pozycji rzutowej nie przychodziło Norwegom zbyt łatwo.

W ostatniej fazie spotkania Polacy mieli trzy okazje do wyjścia na prowadzenie. Niestety, akcje w ataku nie zakończyły się powodzeniem, ale na posterunku stał Malcher, który wciąż dawał nadzieję na zwycięstwo. W poczynania drużyny Dujszebajewa wkradły się jednak niewymuszone błędy. Odpowiedzią były trafienia Kristiana Bjornsena, czym przypieczętował wygraną swojego zespołu.

POLSKA – NORWEGIA 20:22 (10:12)

Polska: Morawski, Malcher - Daćko 2, Łyżwa, Jachlewski, Krajewski 1 (1/1), Niewrzawa, Daszek 7, M. Gębala, Przybylski 2,  Gierak 2, T. Gębala 6, Chrapkowski.
Kary: 6 min. (Chrapkowski, Jachlewski, Przybylski - 2 min.)

Norwegia: Christensen, Bergerud - Sagosen 3 (1/2), Hykkerud, Myrhol 2, Tonnesen 2 (2/2), Jondal, Bjornsen 5 (1/2), Gullerud, O'Sullivan 1, Tangen 2, Johannessen 1, Hansen 6.
Kary: 12 min. (Tonnesen, Tangen, Myrhol, Johannessen - 2 min., O'Sullivan - 4 min.)

Relacja zakończona

O porażce Polaków zadecydowało ostatnie 9 minut, w których ani razu nie trafiliśmy do siatki. Dziękujemy za śledzenie relacji i zapraszamy na kolejne mecze!

Malcher broni jeszcze na koniec, ale to rywale wygrywają 22:20!

Bergerud zatrzymał Tomka, a Christian Berge na 18 sekund przed końcem prosi o czas. Przegramy pierwszy mecz, ale z podniesioną głową.

Tomasz Gębala zatrzymany...

Co też widzieli sędziowie??? Wątpliwy faul Daćki w ataku. Ale jeszcze broni Malcher!

Bjoernsen górą... Trzy minuty do końca.

Będzie żył! Ale musi teraz bronić rzut karny.

Malcher dostał piłką prosto w twarz! Oby to nie było nic poważnego.

Krajewski przekroczył linię pola bramkowego...

A Norwegowie trafiają.

Co to było?! Daszek do wpadającego w pole Norwegów Gębali, ale ten powstrzymany przez Christensena...

Czas dla Tałanta Dujszebajewa!

Broni jednak Malcher!!! Wyjdżmy wreszcie na prowadzenie!

Powinien być odgwizdany faul na Daćce. Gwizdki sędziów milczą, a po chwili jest karny dla rywali!

Słupek po rzucie jednego z rywali! Koncert nieskuteczności z obu stron!

Uuuu, co za blok na Przybylskim, rywale teraz w ataku.

Mamy przechwyt!

Adam Malcher, ale zbierają Norwegowie!

Ale akcja, ale tempo! Michał Daszek 7/7 rzutów!

Karny wykorzystany w pierwsze tempo przez Tonnesena.

Tomasz Gębala! Trochę na siłę, ale skutecznie!

Ładna akcja, ale Jachlewski tego nie kończy! W odpowiedzi kontra...

Sagosen znowu przegrywa z Malcherem!!!

Tym razem czas dla Norwegów, którzy mają w ostatnich minutach problemy w ataku pozycyjnym!

Rafal Przybylski zszedł maksymalnie na lewą stronę, ale trafił w krótki róg!

Adam Malcher znowu upilnował długiego rogu! Po chwili trafia jednak Johanessen.

Faul  w ataku Gieraka.

Faul w ataku Norwegów! I czas dla reprezentacji Polski.

Ajajaj. Espen Lie Hansen jakoś zmieścił tę piłkę w bramce. Ale Daszek odpowiada!

Piękna akcja Gierak - Gębala! Tomek trafia po raz kolejny.

Brzydki faul Johanesena na Łyżwie i kara! Siły wyrównane!

Kent Robin Tonnesen z karnego.

Wyyysoko nad bramką Tomasz Gębala. Norwegowie też pudłują, ale w ponowieniu już wywalczyli rzut karny... Kara dla Rafała Przybylskiego.

Polacy bardzo długo grają swoją akcję.

Malcher!!!

Nareszcie Rafał Przybylski! Kapitalny rzut!

Wideoweryfikacja pokazała, że Adam Malcher zatrzymał piłkę tuż przed linią bramkową! Technologia przy Polakach!

Gierak zmienił Niewrzawę i od razu trafił do siatki!

Faul Niewrzawy w ataku i szybka bramka Lie Hansena.

Lie Hansen.

Tomasz Gębala!!! Remis i jeszcze kara dla Myrhola!!!

Ale Malcher też na postreunku!

Ależ obrona Christensena po rzucie Przybylskiego!

Jest kara dla Jachlewskiego, ale też interwencja Malchera!!!

Piękna asysta Gębali do Daszka i goool! A Norwegowie dwa razy obijają słupki! Ale jest rzut karny dla rywali.

Świetna postawa Polaków na środku obrony, ale Tangen znalazł gdzieś lukę i trafił z dystansu!

Brawo Michał Daszek! Jedenasta bramka!

Dobry blok Chrapkowskiego, mamy piłkę!

Faul ofensywny Pawła Niewrzawy.

I na dzień dobry kara dla Magnusa Gulleruda! Dwie minuty w przewadze!

Drugą połowę zaczynamy w ataku w składzie: Malcher - Jachlewski, Daszek, Daćko, T. Gębala, Niewrzawa, Przybylski. Do boju!

A my wracamy do Nantes, gdzie Polacy mierzą się z Norwegią w swoim pierwszym meczu na MŚ we Francji. Do przerwy jest 12:10 dla rywali.

W przerwie informujemy o sprawie tak samo ważnej, jeśli nie ważniejszej od meczu Polaków.

W Kielcach potrzebna jest krew niezwykle rzadkiej grupy BRh- dla dziecka chorego na białaczkę. Kontakt pod numerem 515250700. Bardzo pilne!

Nietuzinkowa akcja Norwegów na koniec, ale Przybylski odczytał wrzutkę rywali! Do przerwy przegrywamy 10:12. Wracamy za kilkanaście minut!

Czas dla Christiana Berge na 20 sekund do końca.

Gębala powstrzymany na kilkadziesiąt sekund przed końcem pierwszej połowy!

Tym razem świetnie broni Espen Christensen! A w ataku nie myli się Bjoernsen.

35 procent skuteczności Malchera w bramce.

Piękna interwencja Malchera!

Kara dla Chrapkowskiego.

Operator kamery nie nadążył za akcją, na szczęście zdążył Krajewski, który powstrzymał konktrę rywala!

Mamy piłkę po ofiarnej akcji Polaków w obronie!

Świetnie rozegrana akcja do skrzydła i Daszek nie marnuje łatwej sytuacji!

Kolejna kara dla Norwega - tym razem Christiana O'Sullivana!

Co za bramka Tomasza Gębali! Ale Tangen nie chciał być gorszy...

Świetna akcja Sagosena i bramka numer 10 dla rywali. Po chwili faule w ataku z obu stron.

Kolejny faul Polaków w ofensywie. Sprytnie grają rywale.

Magnus Jondal z kontry.

Ładnie pracowali Norwegowie w obronie i wymusili faul Gieraka.

Łukasz Gierak dla Polski, a Bjoernsen dla Norwegii. Wymiana ciosów.

Bardzo dłuuuga akcja Norwegów na nasze nieszczęście zakończona trafieniem Espena Lie Hansena.

Marek DAAAAĆKO! I dwie minuty dla Emila Tangena!

Sagosen odpowiada z karnego.

I już prowadzimy po kolejnym rzucie Daszka! Tym razem 24-latek trafia ze skrzydła.

Indywidualna akcja Daszka! Skutecznie!

Po piętnastu minutach Tałant Dujszebajew poprosił o pierwszą przerwę.

Sagosen obok bramki.

Strata Polaków, ale szybko wróciliśmy do obrony.

Rzut Niewrzawy miał być zaskakujący, ale nie dla Bergeruda... A chwilę później koncert pomyłek - dwie Norwegów i jedna Polaków. Na szczęście teraz my jesteśmy przy piłce.

Kapitalna asysta Sagosena i bramka Myrhola z koła.

Marek Daćko dobija rzut Niewrzawy! UFFF!

Niepotrzebny rzut Gębali obok bramki. Rywale trafiają w osłabieniu, a konkretnie czyni to Sagosen.

Faul na Daćce, a Tonnesen ląduje na ławce kar!

Malcher świetnie pilnował krótkiego rogu przy rzucie Sagosena! 50 procent skuteczności między słupkami!

Przemek Krajewski w górny róg!

Karny dla Polski.

Rzut Gębali zablokowany, a Espen Lie Hansen rozpędził się w kontrze i wszedł w naszą obronę jak w masło. 3:2 dla rywali.

A teraz faul ofensywny Przybylskiego. Trafia za to Bjoernsen i mamy już remis.

Piękny rzut Przybylskiego, ale chwilkę wcześniej sędziowie odgwizdali faul jednego z Polaków. A pierwszą bramkę dla Norwegii rzuca Espen Lie Hansen. Nie możemy dać mu rozwinąć skrzydeł.

I znowu Tomek Gębala! Bombowy rzut! A Malcher dokłada udaną interwencję!

Rywale zgubili piłkę w ataku.

Pierwsza bramka dla Polski autorstwa Tomasza Gębali! Piękna, indywidualna akcja!

Broni Malcher! Znakomicie!

I już mamy rzut karny dla rywali.

Polacy rozpoczynają w składzie Malcher - Daszek, Jachlewski, Gębala, Przybylski, Niewrzawa, Chrapkowski! Jesteśmy w obronie!

Już za chwilę zaczynamy!

Z zawodników, którzy zostali zabrani przez Tałanta Dujszebajewa do Francji, w meczowej "16" zabrakło tylko miejsca dla jednego z bramkarzy - Mateusza Korneckiego.

Wczoraj w pierwszym meczu grupy A Francuzi pokonali na otwarcie MŚ Brazylię 31:16. W drugim spotkaniu Rosjanie także nie mieli większych problemów z pokonaniem Japonii 39:29. Mecz Polaków zamknie zmagania w grupie A w pierwszej kolejce.

Początek pierwszego meczu Polaków już za kilka minut, a my przypomnijmy, jak zagraliśmy z Norwegami na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w naszym kraju.

MŚ 2017: Polska - Norwegia. Skrót ostatniego meczu (WIDEO)

A dzisiejszy mecz Polska – Norwegia poprowadzi szwajcarska para sędziów Arthur Brunner – Morad Salah. Delegatem IHF będzie Duńczyk Bjarne Munk Jensen.

No to teraz zobaczmy z kim zmierzą się dziś Biało-Czerwoni. Sylwetka reprezentacji Norwegii.

Polska - Norwegia. Rewelacja polskiego Euro znów na naszej drodze

Na początek chcemy Wam przedstawić "nową" reprezentację Polski. W składzie na turniej we Francji jest aż 10 debiutantów w wielkich imprezach! Więcej w tekście Szymona Rojka.